Liczba stron: 924                                                                                     
Autor: George R. R. Martin                    
Wydawnictwo: ZYSK I SK-A                    
Ocena: 9/10  


Po grze o tron następuje starcie królów. Po śmierci króla Roberta królestwo zostaje podzielone. Każdą częścią włada inny "król". Na północy włada Robb Stark, Smocza Skała należy do Stannisa - brata zmarłego Roberta i Renlego. W Orlim Gnieździe kryje się Lysa Arryn ze swoim synem. W Riverrum gromadzą się się siły pod dowództwem Tullych a przy Casterly Rock Lannisterowie rosną w potęgę. 
George R. R. Martin po raz kolejny wprowadza nas w świat zdrad i intryg. Ciągłe bitwy i wojny rodzą coraz to więcej problemów. Klasyka fantasy prezentuje się tu w dużym stopniu, gdyż po raz pierwszy poważnie widać tu magię. Przy jej pomocy zginął "król" Renly. Powieść po raz kolejny zaskakuje nas brakiem rozdziałów. Są tu tylko imiona bohaterów, których dotyczy ta część wątku. Są to wątek: Aryi, Brana, Tyriona, Sansy, Davosa, Catelyn, Denerys oraz Jona Snow. Wątek Aryi rozpoczyna się ucieczką z Królewskiej Przystani i podróżą na północ wraz z przyszłymi kandydatami do Nocnej Straży. Po drodze dostaje się do niewoli Lannisterów. Wątek kończy się zabiciem strażnika i ucieczką z potężnego ale też ( jak uważają ludzie ) przeklętego zamku Harrenhal, zamku króla Harrena, który został spalony przez smoki. Wątek Brandona Starka opisuje jego Wilcze Sny, czyli nocne przemiany w wilkora - Lato. Po zdobyciu Winterfell przez Theona Greyjoya opisuje jego ucieczkę. Theon to dziedzic Żelaznych Wysp oraz Pyke. Jego wątek opisuje to jak chce się popisać przed ojcem i siostrą i rusza z dwudziestoma ludźmi na Winterfell. Denerys matka smoków jej wątek opowiada o pobycie w Quatrze najbogatszym mieście. Davos to wierny rycerz i sługa Stannisa. Opisuje oblężenie Królewskiej Przystani, przy którym ginie. Sansa to narzeczona króla. Podczas oblężenia przebywa z królową i innymi damami. Pod koniec Joffrey mówi, że nie chce za żonę zdrajczyni. Catelyn jest świadkiem śmierci Renlego a poźniej przebywa w Riverrum. Tyrion mój ulubiony bohater, uczestniczy w wielu intrygach  i broni Królewską Przystań. Ranny pod koniec bitwy.
Podsumowując mówię, że książka jest obowiązkową lekturą dla każdego na podstawie pierwsze i drugiej części powstały dwa sezony serialu, a teraz trwają pracę nad trzecim. Polecam serdecznie! Pozdrawiam!