Liczba stron: 558
Autor: Henry H. Neff
Wydawnictwo: Ocena: 8/10

Nikczemny Astaroth, będąc w posiadaniu Księgi Początku, może kształtować historię zgodnie ze swoją wolą. Postanawia więc pozbawić ludzkość kluczowych wynalazków. Jednak podczas gdy większość ludzi w mozole zgina grzbiety pod władzą demonów ich czterech królestwach, Astaroth zezwala mieszkańcom Rowan żyć spokojnie, lecz w całkowitej izolacji. Na ich ziemi magia i przyroda mogą się rozwijać dopóty, dopóki nikt nie ośmieli się zakłócić nowego porządku. Dla Maksa McDanielsa jest to cena bardzo wysoka. Chłopak, niepewny swego miejsca w Rowan, omal nie doprowadziwszy do tragedii, wyrusza, by zbadać zmieniony nie do poznania świat poza murami szkoły. Podczas długiej podróży będzie zmuszony grać rozmaite role - więźnia, gladiatora, zabójcy. Czy jednak zostanie bohaterem tak bardzo potrzebnym ludzkości?

Akademia Rowan to szkoła magii, podobna do Hogwartu, gdyż werbująca niezwykle uzdolnione dzieci. Jest to potężna, otoczona murami szkoła z wielką tradycją. W drugiej części trylogii "Gobelin" opisane jest jej oblężenie. Po oblężeniu Rowan było w opłakanym stanie, a do tego demony zabroniły wychodzić poza jej granicę. Uczniowie i nauczyciele byli zmuszeni prowadzić własną hodowlę, a nawet utworzyć w obrębie murów miasto, podobne do średniowiecznego, gdzie ludzie i inne stworzenia prowadziły sklepy.

Max McDaniels to piętnastoletni chłopak. Osoba czytająca książkę po prostu musi go polubić.
"Max był synem Sidh - ukrytej przed światem krainy, gdzie pomiędzy wzgórzami przemykali się bogowie i potwory. Jako syn ziemskiej kobiety i irlandzkiego bóstwa, Max balansował na cienkiej granicy między śmiertelnością, a nieśmiertelnością"
Oprócz Maksa, ważną rolę odgrywają również: David - największy mag z Rowan, potomek samego Eliasa Brama; Julie - dziewczyna Maksa; Cooper - członek Czerwonego Bractwa oraz przyjaciel Maksa, Prusias - demon, król Blys: " Jego czarne włosy przypominały lwią grzywę, a czarna broda spadała potarganymi  warkoczami na szeroką klatkę piersiową. Miał ze dwa metry wzrostu...".

Powieść ta ma też wady. A właściwie jedną, poważną. Przez czytanie całej książki zadawałem sobie pytanie: "Kto robił korektę?" Nie wymienię nazwisk tych dwóch pań ale błędy są przerażające! Na przykład:
"(...) dzieła sztuki - zachwycające, wodna fontann - chłodna", albo "Z przodu było otwarty, lecz...". Dobra wieść jest taka, że korekta to jedyna wada książki.

Na trylogię "Gobelin" składają się:
- "Pies z Rowan"
- "Drugie oblężenie"
- "Demon i Kuźnia"

Uważam, że jest ona godna polecenia i jest dobrą lekturą na każdy dzień roku. Autor pisze o niej, dziękując żonie: "Pies z Rowan był iskierką podczas naszej pierwszej randki , a Demon i kuźnia roziskrzył małżeństwo" Jako że autor jest mało znany polecam jego książki z jeszcze większym zapałem, gdyż tak niewielu wie, że nie tylko sławny człowiek może napisać książkę.

Pod panowaniem Demona świat się zmienił. Ludzkość musi zdecydować o swoich losach...

Pozdrawiam was bardzo serdecznie! Michalo

Ta książka bierze udział w wyzwaniu:
- Czytam Fantastykę