Liczba stron: 504
Autor: Oliver Bowden                                                       
Wydawnictwo: 

Ocena: 7/10


Niccolò Polo, ojciec Marco, ujawnia historię, którą 
utrzymywał w tajemnicy przez całe życie – historię Altaïra, jednego z najznamienitszych asasynów Bractwa.Altaïr podejmuje się doniosłej misji i wyrusza w podróż do Ziemi Świętej. By dowieść swojego poświęcenia, zmierzy się z dziewięcioma śmiertelnymi wrogami, pośród których znajdzie się sam przywódca templariuszy, Robert de Sable. Podczas niezwykłej wyprawy Altaïr odkryje prawdziwe znaczenie Creda Asasynów.
Nikt nigdy wcześniej nie opowiedział o losach Altaïra: o jego brzemiennej w skutki podróży, która zmieniła bieg historii; o nieustającej walce ze spiskiem templariuszy; o tragedii, jaka stała się udziałem wielkiego asasyna i jego rodziny oraz o haniebnej zdradzie najbliższego przyjaciela.


"Assassin's Creed" tej serii książek nigdy bym nie przeczytał gdyby nie mój kolega, który mi ją polecił. Teraz poznałem kolejny tom cyklu jakim jest "Tajemna Krucjata". Wydarzenia przedstawione w powieści dzieją się w czasach średniowiecznych, na Bliskim Wschodzie. W wydaniu książki brakował mi mapy. ze wszystkimi miastami, które występowały w książce. Były wśród nich między innymi Damaszek i Jerozolima.

Powieść jest napisana w formie opowieści asasyna, do swojego brata, którą później spisał, a my jesteśmy jej czytelnikami. Szacunek dla autora za świetne przedstawienie i  wyidealizowanie postaci głównego bohater, bardzo dobre przedstawienie zabójstw. Lecz książka na laurach nie spoczywa. Wiele rzeczy trzeba się po prostu domyślać. Ważne opisy są niedokładne. Nie była wyjaśniona między innymi rzekoma śmierć głównego bohatera na jednej z pierwszych stron powieści. Sam domyślałem się dlaczego żył. Czasami pojawiał się również niepotrzebne wyrażenia towarzyszące zabójstwom, na przykład: "Towarzyszył temu odgłos rozrywanego mięsa". U osób wrażliwych mogą one wykonać różne rzeczy :D

Losy Altaïra, podobały mi się bardziej niż Ezia. Fabuła nigdy nie była nudna, zawsze musiało się coś dziać. Niespodziewane zwroty akcji? O tak! Czytając na pewno nie raz się zdziwicie. Wrażenia gwarantowane!
Pokuta, czyli dziewięć celów Altaïra:
-  Tamir, pokątny handlarz
- Abu'l Naqoud, Król Kupców Damaszku 
- Garnier de Napouse, wielki mistrz zakonu szpitalników
- Talal, handlarz niewolników
- Majad Addin, regent Jerozolimy
- Wilhelm z Montferratu, pan Akki
- Sibrand, wielki mistrz zakonu krzyżackiego
- Jubiar al-Hakim, główny uczony Damaszku
- Robert de Sable, wielki mistrz zakonu templariuszy 
Podsumowując, książka ta nie jest obowiązkiem, nie polecałbym kupować, ja akurat pożyczyłem, i wiem, że kupowanie byłoby stratą pieniędzy. Jednak daję 7/10. Ta książka na to zasłużyła! 
       
                                                                     * * *
Cześć! Właśnie jestem chory, a choroba oznacza więcej książek, już niebawem kolejne recenzje, oraz opowiadanie, nad którym pracuję. Pozdrawiam was! Michalo