Liczba stron: 569
Cykl: "Pieśń Lodu i Ognia"
Tom: 3, 2/2
Wydawnictwo: Zysk i s-ka
Gatunek: Fantasy
Autor: George R. R. Martin
Ocena: 6/6

"Pieśń Lodu i Ognia" - jedna  z najbardziej znanych i lubianych serii fantastycznych współczesnego świata. Jej autor, kiedyś mało znany, dziś nazywany jest potomkiem Tolkiena. "Krew i Złoto" to druga część trzeciego tomu tego cyklu, który zdobył podziw czytelników i krytyki na całym świecie. Od "Gry o tron", przez "Starcie królów". Przyszła kolej na "Nawałnice mieczy"! Ale czy ta książka rzeczywiście jest taką nawałnicą? Przekonajmy się!

O tym co dzieje się w powieści nie mogę dużo napisać ponieważ jest to kontynuacja trzeciego tomu, a opis całej "Nawałnicy mieczy" znajdziecie w poprzedniej recenzji książek z sagi. 
Zdrada, wojna, krew, spiski, złoto, zima - to słowa charakteryzujące każdy tom sagi, ale dziś skupię się na krwi i złocie, dwóch czynnikach występujących w tytule . Po pierwsze. Bitwę można wygrać na dwa sposoby. Przez krew i stal, oraz przez pergaminy, kruki i złoto. I tutaj pojawia się motyw zdrady , kolejny charakteryzujące ten tom. Osoby czytające powinny wiedzieć o co chodzi, a ja nie chcę spojlerować. Wiedzcie tylko, że wesoły dziadziuś George Martin, bawi się bohaterami jak laleczkami woodu. Co sprawia czytelnikom wielki żal.

Co nieco o Westeros. Siedem Królestw Westeros jest pogrążonych w wielkiej wojnie, zwanej wojną pięciu królów, mającej swój początek pod koniec pierwszego tomu zatytułowanego "Gra o tron". Świat ten jest bardzo podobny do naszego średniowiecza. Występują tu podobne schematy. Jednak wszystko zmienia wojna. Wojna i Zima, ponieważ może się okazać, że zima będzie tu prawdziwym wrogiem.

Plusy:
- Mimo tego, że w poprzednim tomie akcja uległa spowolnieniu, tu widać jej wyraźnie przyśpieszenie.
- Wielowątkowość.
- Od książki nie można się oderwać.
Minus:
- Autor gwarantuje zawał serca oraz szloch na kilka dobrych godzin.

Dlaczego warto? Ponieważ po wejściu do świata "Pieśni Lodu i Ognia" zostaniecie tam i nie będziecie chcieli wychodzić! Ten tom jest jednym z najlepszych, które czytałem. Dzięki wielu wątkach, od Was będzie zależało, którą stronę będziecie trzymać. Polecam! Michał

WYZWANIA:
CZYTAM FANTASTYKĘ
oraz
FERIE I WAKACJE