Liczba stron: 488
Cykl: "CzaLa"
Tom: 1
Gatunek: fantasy/baśń
Autor: Tony DiTerrlizzi 
Wydawnictwo: Znak
Ocena: 5+/6

Wyobraźnia - dar niezwykły, niepowtarzalny. To dzięki niej możemy lepiej poznawać odległe światy, spotykać się z bohaterami... Wyobraźnia daje wszystko co dobre. Autorzy wielu książek bawią się ją, tworząc największe fantazyjne powieści. Od książeczek dla dzieci, po pozycje dla starszych. Tony DiTerlizzi, autor książki "CzarLa. Poszukiwacze", zabiera nas w całkiem nowy, odległy świat. Zapnijcie pasy, zapraszam Was na podróż ... w przyszłość.

Eva Dziewięć nigdy nie widziała innego człowieka. Ani słońca, nieba czy drzew. Tak właściwie to nigdy nie opuszczała podziemnego domu. Wszystko zmienia się, gdy na jej bezpieczne schronienie napada groźny stwór Bestiil, który czyha na jej życie. Eva zmuszona jest uciekać. Na powierzchni okazuje się jednak, że jest tam jedynym człowiekiem. Świat zamieszkują najróżniejsze istoty, niepodobne do niczego, o czym Eva dotąd się uczyła. Czy Eva w ogóle znajduje się na Ziemi? Czy trafi na ślad ludzi? Czy dowie się, gdzie jest i kim jest? W pełnej przeszkód podróży przez nieznane pomagają jej Tułaczowiec, wielki Otto i robot Mat. Wędruj razem z Evą, naucz się orobońskiego alfabetu i przede wszystkim nigdy nie porzucaj wyobraźni. 

"CzarLa..." to kolejna książka, gdzie zetknąłem się z kobietą w roli pierwszoplanowej. Tym razem jest to dwunastoletnia Eva Dziewięć. Nie zna swoich rodziców, nigdy nie widziała innego człowieka. Przez całe lata za towarzystwo miała tylko robota -  matkę, Mat. Mieszka ona głęboko pod ziemią, więc w chwili gdy wychodzi na powierzchnię następuję niesamowity przełom w jej życiu. Polubiłem Evę, ponieważ nie została przedstawiona jako postać wyidealizowana, posiadająca niezwykłe umiejętności. Jest jak zwykła, inteligentna dziewczyna. Myślę, że do innych też przemówi ta bohaterka.

"Evo Dziewięć. Żadne żywe stworzenie nie jest niepotrzebne."

Czytając "CzarLę..." poczułem przepływającą przez nią magię, lektura wciągnęła mnie i nie oferowała wyjścia przez zakończeniem . Jeżeli lubicie książki takie jak: "Czarnoksiężnik z krainy Oz" albo "Alicja w krainie czarów" lub też film "Gwiezdne wojny" ta książka na pewno Wam się spodoba. Tylko małe ostrzeżenie, lepiej skończcie czytać do końca, bo Bestiil czyha! Bardzo się cieszę, że takie książki jeszcze istnieją!


Tony DiTerlizzi to wizjonerski umysł, który wymyślił świat "Kroniki Spiderwick". Swoje historie, od fantazyjnych książeczek obrazkowych, po książki dla starszych dzieci. Tony zawsze przepajał bogatą wyobraźnią. Seria "Kroniki Spiderwick" (napisana wspólnie z Holly Black) sprzedała się w wielomilionowym nakładzi na całym świecie i na jej podstawie powstał film pełnometrażowy.
Książka "CzarLa. Poszukiwacze", zainspirowana historiami braci Grimm, Jamesa M. Barriego i L. Franka Bauma, to nowa baśń na dwudziesty pierwszy wiek.

Niektórzy mówią, że baśnie skończyły się na Andersenie lub też na twórczości braci Grimm. Lecz Tony DiTerizzi pokazuje nam jak stworzyć baśń na miarę XXI wieku. Magiczne rośliny i zwierzęta? Tajemnice i szyfry? To wszystko tylko tutaj! Dobrze, że dzięki Tony'emu i wielu innym autorom, możemy wciąż używać naszej wyobraźni i poznawać nieodkryte dotąd światy. Panie DiTerlizzi, wykonał Pan kawał dobrej roboty! Ta książka jest naprawdę godna polecenia!

Ciekawostka: Autor książki jest również jej ilustratorem, przez co możemy widzieć jak on wyobrażał sobie bohaterów.

Zagadka (Odpowiedzi piszcie w komentarzach): Jak myślicie od czego skrótem jest CzarLa?

Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję Wydawnictwu Znak!