Każdy z nas kiedyś wierzył w coś lub kogoś. Magiczne istoty zsyłające dobry sen, Święty Mikołaj, a może Wróżka Zębuszka, która w zamian za dziecięcy ząbek zostawia pieniążek. A teraz wyobraźcie sobie świat, w którym wszyscy oni istnieją naprawdę, lecz tracą swoją moc, gdy coraz to ktoś przestaje w nich wierzyć. Są zwani Strażnikami Marzeń. Bardzo uważnie pilnują, aby każde dziecko dobrze spędziło bezkresny okres dzieciństwa. Wytwórnia Dream Works ("Madagaskar", "Jak wytresować smoka") po raz  kolejny rzuca na kolana niezwykłą animacją, która przenosi nas w świat marzeń.

Głównym bohaterem opowieści jest Jack Mróz, który dziwnym trafem zostaję wybrany "na posadę" jednego ze Strażników. Jego główną cechą jest przynoszenie śniegu i bitwy na śnieżki. Jest tylko jeden problem. Nikt w niego nie wierzy, więc nikt go też nie zauważa. Będzie miał jednak specjalną misję. Musi wraz z pozostałymi pokonać złego ducha - Mroka, który zsyła koszmary i powoduje u ludzi smutek. Jest to jedyny czarny charakter w tym filmie: nikczemny i nieustępliwy.


Wizytówką filmu jest przede wszystkim niesamowity komizm. Przykładowo. Królik wielkanocny kłóci się z Jackiem Mrozem o śnieg w trakcie Wielkanocy. Nie jest to jednak komedia, tylko opowieść o przyjaźni i poświęceniu. Jest to stary, dobry schemat, który powtarza się prawie w każdym filmie animowanym. Pan powyżej to oczywiście Święty Mikołaj, w filmie znany jako Nord. Bardzo dobra parodia. Przy tej animacji można zarówno śmiać się jak i płakać, więcej szczegółów nie będę zdradzał, aby nie psuć Wam oglądania filmu. Mrok będzie próbował pozbyć się każdego Strażnika po kolei, poprzez rozmaite działania. Jach będzie próbował pokrzyżować jego plany.

Jeżeli nie macie co robić w nudny weekend "Strażnicy marzeń" to na pewno film dla Was. Pomimo, że porusza wiele problemów jest to luźna animacja świetnie nadająca się dla całej rodziny. Jack zabierze wszystkich w niesamowitą podróż pełną niesamowitych zdarzeń. Wróżka Zębuszka, Święty Mikołaj, Królik wielkanocny oraz Piasek (dobre sny) to wesoła gromadka, z którą spędzony wieczór na pewno nie będzie należał do zmarnowanych. Fabuła jest bardzo dobra, pomijając niektóre niedopracowania. Sam film za to należy do lepszych, jak zresztą wszystkie filmy Dream Works. Polecam bardzo serdecznie!       

Reżyseria: Peter Ramsey 
Dubbing polski: Elżbieta Kopocińska - Bednarek
Produkcja: USA
Premiera: 2012
Obsada: KLIK
Ocena: 4/6