The Beatles - o tym zespole słyszał niemalże każdy. Chłopcy z Liverpoolu porywali cały świat takimi piosenkami jak "Yesterday", czy "Hey Jude". Ja sam jestem ich ogromnym fanem i nie mogłem się obejść bez okazji przeczytania biografii, autorstwa Huntera Daviesa. Tak jak w przypadku książki "Queen. Nieznana historia", autor ten to nie jest najzwyklejszy fan, kierowca autobusu, którym raz jechał John Lennon, czy też hotelowa sprzątaczka posiadająca ręcznik do rąk Paula McCartneya. Davies to jedyny autoryzowany biograf Beatlesów. Zebrał wszystkie notatki i wywiady, które w całości prezentują się jako niezwykła historia, dzieło sztuki. 

W latach 1967 - 1968 Hunter Davies spędził osiemnaście miesięcy z Beatlesami, którzy wówczas definiowali gusta nowej generacji i tworzyli podstawy współczesnej muzyki popularnej. To on, jako ich jedyny autoryzowany biograf miał nieograniczony dostęp nie tylko do Johna, Paula, George'a i Ringo, ale również do ich przyjaciół, rodzin i znajomych. Podczas współpracy z zespołem zebrał pokaźnie bogactwo materiałów - często intymnych i odsłaniających nieznane dotąd fakty. To czyni z tej książki biografię - matkę, na której pozostali biografowie opierają swoje własne teksty.

"Ponieważ wszystkim nam zależy, żeby książka była rzetelna, a nie żadne tam tanie czytadło, sklecone naprędce dla fanów."

Powyższe słowa wypowiedziane przez menadżera zespołu doskonale cechują niniejszą biografię. A dokładnie rzetelność i nie byle co. O zamieszczonych w książce faktach świadczy już jej rozmiar, ponad pięćset stron, maczek. A to wszystko o jednym zespole. Przytoczę pewien przykład. Ostatnio widziałem "biografię" a właściwie coś o One Direction - pięćdziesiąt stron, wydanie "gazetkowe", do tego większość to zdjęcia. Jakie wnioski? Nie zdołali nic zdziałać, co z tego, że mają tysiące fanek na całym świecie. The Beatles to zespół - legenda, która nigdy nie umrze. Nawet ze śmiercią ostatniego członka pamięć o nich będzie trwać. Przecież dotąd nikt nie pobił liczby sprzedanych przez nich płyt. Biografia ta nie opisuję tylko wielkiej czwórki. Cofa nas o wiele lat wstecz, gdy John Lennon wraz z kumplami ze szkoły zakłada zespół "The Quarrymen", w którym po krótkim czasie ląduje Paul McCartney, a później George Harrison. Nikt nie spodziewał się, że ta mała kapela z Liverpoolu, występująca za grosze, osiągnie światowy sukces. Wszystko przekazane w książce autorstwa Huntera Daviesa to czysta prawda przelana na papier. To pierwszy powód, aby się z nią zapoznać. 

Mówi się, że jest to biografia - matka wśród wszystkich książek poświęconych Beatlesom. W poprzednim akapicie wypowiedziłem się na ten temat. Dodam tylko, że to właśnie ona powstał pierwsza. Jeżeli już jesteśmy przy tytułowaniu, to ja mianowałbym książkę matką wszystkich biografii. Davies przedstawia nam coś niesamowitego. To właśnie tak powinna wyglądać prawdziwa biografia - nie jakaś tam króciutka historyjka, bądź album zdjęciowy. Nic nie jest idealne, lecz to co podaję nam wydawnictwo Sine Qua Non, bije wszystko na kolana. Powyższe słowa to drugi argument, aby zapoznać się z "The Beatles". 

"The Beatles" to pozycja, z którą zdecydowanie należy się zapoznać. W przeciwieństwie do "Queen. Nieznana historia", nie jest to uzupełnienie dla wielkich fanów, wiedzących już bardzo dużo. Ta książka to pewnego rodzaju encyklopedia wiedzy o zespole, więc nawet ten, który nigdy nie miał styczności z piosenkami Beatlesów na pewno może po nią sięgnąć. Jest to już trzeci powód do poznania tejże książki. Podsumowując. "The Beatles" to świetna książka i niezwykła biografia. Dowiecie się z niej wszystkiego i jeszcze więcej. To rzetelne i kompletne dzieło, przedstawiające zespół, solowe kariery i życie prywatne. Zaprowadzi Was za kulisy powstawania płyt i do domów każdego z członków. Wrażenia, które czuję po przeczytaniu są nie do opisania. Po prostu też należy spróbować!  

Okładka do płyty "Sgt. Pepper..." została uznana z jedną z najlepszych w historii rocka
 Liczba stron: 570 (+30 stron wkładek zdjęciowych)
Gatunek: Biografia
Cykl: - 
Tytuł oryginalny: 
"The Beatles : the illustrated and updated edition of the bestselling authorized biography"
Oprawa: twarda
Wydawnictwo: SQN
Ocena: 6/6
Wyzwanie: Przeczytam tyle, ile mam wzrostu (+5,1cm)