Biblijną opowieść o Noem słyszał niemalże każdy. Historia o człowieku, który budując arkę uchronił po jednej parze każdego gatunku zwierząt, była opowiadana mi od najmłodszych lat. Jednak dopiero teraz odkryłem ją na nowo dzięki komiksowi, na podstawie którego powstał film "Noe. Wybrany przez Boga", który można oglądać w kinach. Obrazkowa historia rzuca całkiem nowe światło głównego bohatera. Fakt, że jest tu wiele wydarzeń związanych z biblijnym pierwowzorem, jednak "Noe. Za niegodziwość ludzi" zdaje się być w większości fantastyczną historyjką. Gandalf powiadał: "Każda dobra historia zasługuje na ubarwienie". Czy i tak jest w przypadku komiksu, który proponuje Wydawnictwo Sine Qua Non?

Noe - człowiek prosty i pokorny, wnuk wielkiego proroka, jest szanowany przez lud, aż do pewnego dnia kiedy podczas głoszenia nauki Pana lud wzburza się i odwraca od niego, a sam Noe wraz z rodziną jest ścigany przez wojsko. Wtedy wszystko się zmienia. Cały czas towarzyszą mu sny-wizje. To w nich Bóg przekazał Noemu, że zgładzi ludzi za wszystkie grzechy, które popełniają, za egoizm, za niegodziwość. Nastanie powódź, która zmiecie wszystko z powierzchni ziemi. Poznajcie Noego - człowieka pokornego serca, wybranego przez Boga.

Po komiksie spodziewałem się tego, co po Assassin's Creed", w skrócie - wielkiej porażki. To co otrzymałem, jest oczywiście dużo lepsze. Mimo, że scenarzysta, dużo się nie napracował, więc fabuła lekko leży, za to rysownik stworzył istne "dzieło sztuki". Nie jest to pstrokaty "Thorgal", od czytania którego oczy bolą, lecz świetnie dobrane kolory i przedstawienie. Wszystko to sprawia, że i my możemy towarzyszyć Noemu. Mówiłem już o odstępstwach od oryginału; myślę, że to dobrze, że historia ujrzała nowe światło. Przez to nabrała przystępnej formy, co za tym idzie, wiele ludzi może poznać opowieść o Noem.

Komiks jest uzupełniony cytatami z Biblii, co świetnie wprowadza nas w klimat. Na dużą pochwałę zasługuję również samo wydanie - twarda oprawa i okładka! Istny the best of. Uważam, że komiks mimo dość prostej, nie skomplikowanej fabuły powinien trafić na półkę każdego szanowanego się fana.  Dość sporym minusem jest tu niestety cena sięgająca 37 złotych. Tyle, dla siedemdziesięciu stron przyjemności. Dość dobrze widać, że Darren Arnofsky (scenarzysta) napracował się, lecz główną robotę mieli tu rysownicy. Komiks to nie na szybko sklecona historyjka z obrazkami, to dobra pozycja, dla fana gatunku w każdym wieku.
   


Liczba stron: 72
Scenarzysta: Darren Aronfsky 
Gatunek: fantasy
Wydawnictwo: Sine Qua Non
Cena: 36,90 zł
Ocena: 5+/6

 Za egzemplarz serdecznie dziękuję Wydawnictwu SQN