Rick Riordan już od dawna należy do grona moich ulubionych autorów. Jego książki zajmują honorowe miejsce na mojej i tak już przepełnionej półce. Te powieści, sprzedające się w ogromnych nakładach na całym świecie, zachwycają mnie od samego początku i zazwyczaj są połykane w całości w dość krótkim czasie. Riordan jest autorem serii "Percy Jackson i bogowie olimpijscy", której dwie pierwsze części zostały zekranizowane, a której kontynuacją jest saga "Olimpijscy herosi". Dzisiaj mam przyjemność recenzować dla Was drugi tom tego cyklu. Zapraszam!

Akcja "Syna Neptuna" to nie kolejna opowieść o greckich herosach. Przygody bohaterów rozpoczynają się w zupełnie "innym obozie", w którym to uznawany jest rzymski kult bogów. Trzech przyjaciół musi odbyć daleką wędrówkę do krainy, gdzie nie sięga władza bogów. Każde z nich ma swoje ukryte sekrety i problemy. Percy budzi się z długiego snu i nie pamięta zbyt wiele poza własnym imieniem. Odbywa wędrówkę i trafia do obozu, ale i tam niczego sobie nie przypomina. Pamięta tylko jeszcze jedno imię - Annabeth. Hazel powróciła z "tamtego świata". Na skutek jej błędu zagrożone są losy całej Ziemi. Marzy o tym, aby uciec od tego wszystkiego na zaczarowanym koniu, który pojawia się w jej snach. Frank jest niezdarą. Nie wie nawet kim jest jego ojciec, choć ma nadzieję, że okaże się nim Apollo, bo strzelanie z łuku to jedyne w czym jest dobry. 
 "Możesz być kim zechcesz."

Riordan po raz kolejny pokazuje ja sprawnie można bawić się starożytnymi mitologiami. W tej powieści postanowił połączyć wierzenia greckie z rzymskimi co, jak zawsze, wyszło mu znakomicie. Autor zawsze znajduje przepis na ciekawą fabułę, a skutkuje to tym, że kwesta przeczytania to tylko kilka dni. Świetnym rozwiązaniem okazało się, już po raz kolejny, rozbicie książki na trzy równoległe wątki. Dzięki temu możemy podziwiać wydarzenia z różnych perspektyw. "Syn Neptuna" to znani nam z poprzedniej części ("Zagubiony heros") bohaterowie, plus inni, nowi. Wszyscy w późniejszym czasie połączą siły jak mówi przepowiednia o Siedmiu Herosach. Książka to bez wątpienia świetna powieść przygodowa, młodzieżowa i fantastyczna, przy której nikt nie zazna nudy. 

"Życie jest tak cenne tylko dlatego, że ma swój koniec, synu."

W tym miejscu należałoby napisać co mnie zaskoczyło, plusy i minusy książki. Jednak to co serwuje nam Wydawnictwo Galeria Książki, Rick Riordan w czystej postaci, to jak zwykle powalające dzieło. Autor jest bardzo "płodnym" pisarzem, gdyż napisał już bardzo dużo książek, a teraz pracuje nad ostatnią piątą częścią cyklu "Olimpijscy herosi". Właśnie na naszym rynku ukazał się komiks, zatytułowany "Złodziej pioruna", będący komiksową adaptacją książki o tym samym tytule. Będzie to moja pozycja obowiązkowa na kolejne tygodnie. "Syn Neptuna" podobnie jak reszt książek Riordana znajduje się na mojej liście książek polecanych, zdecydowanie warto się z nią zapoznać i odkryć dalsze losy bohaterów sagi "Percy Jackson i bogowie olimpijscy". Cena w wysokości 37 złotych jest również, jak najbardziej przystępna. Każdy fan prozy Riordana ma już tę powieść na swojej półce, więc ja polecam ją każdemu, kto jeszcze nie dokonał zakupu.
 

Liczba stron: 480
Gatunek: fantasy/przygodowa
Cykl: "Olimpijscy herosi"  
Tom: II
Tytuł oryginalny: "The son of Neptune"
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Wydawnictwo: Galeria Książki
Ocena: 6/6
Cena detaliczna: 36,90 zł
Wyzwania: 
- 52 książki 2014