"Złoto nieraz się przydaje, ale wojny wygrywa się żelazem."

George R.R. Martin, słynny dziadek zabójca, autor porówniwanej do "Władcy pierścieni", bestsellerowej sagi "Pieśń Lodu i Ognia", na podstawie której nakręcono już cztery sezony serialu "Gra o Tron", przedstawia nam dodatek do swojej serii. Mowa tu o książce "Aforyzmy i mądrości Tyriona Lannistera", czyli zbiorze najśmieszniejszych, bądź też najmądrzejszych wypowiedzi słynnego karła z Casterly Rock. Na polskim rynku ta książka ukazała się  tuż przed Świętami Bożego Narodzenia, w ramach prezentu gwiazdkowego dla fanów i od razu zyskała niezwykłą popularność. Dlaczego? Zapraszam na recenzję książki poświęconej najlepszym wypowiedziom Tyriona.
  
Tyrion. Krótki (dosłownie i w przenośni) i rzeczowy. Jeden z moich ulubionych bohaterów martinowskiej sagi. Biografii się jeszcze nie doczekał, lecz ta książka to zbiór jego najlepszych, najzabawniejszych, najbardziej nieprzyzwoitych i najmądrzejszych powiedzonek. Zwany jest miniaturowym Machiavellim, karłem o mózgu wielkości całej planety i sercu ze zmatowiałego złota. 

"Sen jest dobry, ale książki lepsze."

Kiedy parę dni temu dostałem tę książkę, pierwsze słowa mojego taty brzmiały: "Przecież tego nawet nie opłacało się im wydawać". Jest w tym trochę prawdy, ponieważ nazywanie tego książką to trochę radosne określenie. Tacie chodziło o to, że jeden, krótki cytat na jednej stronie to lekka przesada. Do tego parę wypowiedzi w ogóle nie powinno się tam znaleźć. Poziom wyrównują jednak rysunki autorstwa Jonty'ego Clarka, chociaż nie każdemu mogą one przypaść do gustu, ponieważ w karykaturalny, lecz ciekawy sposób przedstawiają postać Tyriona. Wszystkie cytaty są podzielone na działy, do których się odnoszą. Znajdziemy tu między innymi wypowiedzi dotyczące: bycia karłem, miłości, muzyki, sztuki ratowania własnej skóry, czy również religii. Każdy poprzedzony jest rysunkiem Clarka, który odnosi się do danego tytułu. Na wielki plus zasługuje tu wydanie książki - twarda oprawa i kredowy papier. 

"Miecz wbity w trzewia, najlepsze lekarstwo na zatwardzenie."

Mimo, że cytaty są zaczerpnięte ze wszystkich części "Pieśni Lodu i Ognia" (1-5), to w tej książce nie znajdziecie niepotrzebnych spojlerów, no chyba, że ktoś rozumie zawiłe metafory Tyriona. Całość to pozycja skierowana do fanów serialu, jak i samej sagi. Jest to gadżet, nie książka. Sam nigdy bym tego nie kupił, nawet za tą niską cenę detaliczną - 20 złotych. Tak jak wielu innym osobom zabrakło mi tu umiejscowienia tych cytatów w tekście, to znaczy podania źródła. Po paru poprawkach byłaby to dobra pozycja, jednak teraz nie mogę dać więcej niż 3+, a szkoda, bo niektóre wypowiedzi, czy cięte riposty Tyriona rozśmieszają do łez.

Liczba stron:160
Gatunek: fantastyka
Cykl: -
Tytuł oryginału: "The wit & wisdom of Tyrion Lannister"
Oprawa: twarda
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Ocena: 3+/6
Cena detaliczna: 19,90 zł
Wyzwania:
- 52 książki 2014  

Za możliwość przeczytania serdecznie dziękuję Wydawnictwu Zysk i S-ka