Agatha Christie. Pierwsze skojarzenia, które nasuwają mi się, gdy tylko słyszę to nazwisko, to na pewno kryminały i klasyka, po prostu królowa gatunku. Bo jakże inaczej można mówić o pisarce, której książki przetłumaczono na ponad 100 języków i wydano w liczbie przekraczającej 2 miliardy egzemplarzy! Nic dziwnego, że prędzej, czy później musiałem się zapoznać z jej twórczością. Mój wybór padł na "Morderstwo w Orient Expressie", gdyż po prostu jest to moja lektura szkolna. Głównym bohaterem książki jest monsieur Herkules Poirot, prywatny detektyw, znany z wielu książek Christie. Zapraszam na podróż Orient Expressem, najbardziej luksusowym pociągiem pasażerskim XIX i XX wieku! 

Herkules Poirot po rozwiązaniu sprawy kryminalnej w Azji wraca do Europy. Pociąg, którym ma odbyć podróż jest nieoczekiwanie wypełniony po brzegi, co jest dość zastanawiające zważywszy na panującą porę roku. W czasie podróży, w nocy, w niewyjaśnionych okolicznościach ginie jeden z pasażerów. Detektyw Poirot rozpoczyna dochodzenie, a jego spokojna podróż zamienia się w śledztwo. Morderca znajduje się w pociągu, a fakty wskazują, że zajmuje on przedział w tym samym wagonie... Czy coś łączy tą sprawę z zagadkowym porwaniem w rodzinie Armstrongów? Czy Poirot zdoła rozwiązać zagadkę tajemniczego morderstwa? Sprawa nie należy do łatwych - każdy pasażer jest podejrzany.

Pierwszym, ważnym aspektem, który zaobserwowałem już na pierwszych stronach książki to wartka akcja. Autorka nie poświęca czasu na długie, nudne opisy. Sprawia to, że powieść szybko się czyta i dość trudno się od niej oderwać. Język Christie nie jest skomplikowany, a całość dokładnie przemyślana. Wszystko to sprawia, że i my możemy wykorzystać umiejętności dedukcji i razem z Herkulesem Poirot rozwiązywać zagadkę tajemniczego morderstwa. Kiedy rozpoczynałem lekturę tej powieści, za bardzo nie wiedziałem w jaki sposób do niej podejść, czy od początku analizować każdy fragment (bo morderca może czaić się za każdą stroną), czy wręcz przeciwnie - poznawać przygody głównego bohatera i dowiadywać się od niego o najnowszych poszlakach. Wybrałem drugą możliwość i jestem zadowolony. Jest to mój pierwszy kryminał, jaki mam okazję czytać i uważam tem pierwszy raz za udany!

Książka podzielona jest na trzy części. O tytułowej zbrodni dowiadujemy się jeszcze przed pięćdziesiątą stroną. W drugiej części Poirot przesłuchuje wszystkich pasażerów i zbiera poszlaki, aby w ostatniej oddać się przemyśleniom i (dosłownie) na ostatniej stronie powiedzieć, kto jest mordercą. Bohaterowie przedstawieni w powieści Agathy Christie są zupełnie kontrastowi, co wprowadza elementy humoru do tekstu. Orient Express gromadzi różne narodowości i charaktery. Mogę powiedzieć, że książka wciągnęła mnie, jednak czegoś mi w niej zabrakło. Przez całą lekturę to COŚ nie dawało mi spokoju i drażniło. Może chodzi tu tylko o styl pisania autorki, do, którego nie jestem przyzwyczajony. Więcej wad nie zaobserwowałem, więc szczerze mogę przyznać, że książka "Morderstwo w Orient Expressie" należy do dobrych, więc niewykluczone, że w przyszłości rozwiążę jeszcze nie jedną zagadkę z detektywem Herkulesem Poirot.

Liczba stron: 264 
Gatunek: Kryminał
Cykl: ?
Tom: ?
Tytuł oryginalny: "Mourder on the Orient Express" 
Oprawa: miękka, ze skrzydełkami 
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Ocena: 8/10
Cena detaliczna: 24,90 zł
Wyzwania: 
- Przeczytam tyle, ile mam wzrostu (+1,9 cm)
- 52 książki 2014 
      
 Z ostatniej chwili!
Książkę przez najbliższy tydzień możecie dostać razem z Przyjaciółką za jedyne 6,90 zł (twarda oprawa). Naprawdę warto!