Pink Floyd - zespół, który poruszył w posadach całą muzykę rozrywkową. Któż nie nucił (lub nadal to robi) piosenki "Another Brick In The Wall", kiedy to nauczyciel nie chciał wstawić należytej oceny, czy w czasie innych, szkolnych przypadków. Mark Blake, dziennikarz muzyczny, który w swoim dorobków ma sporo wywiadów z wieloma gwiazdami rocka, przedstawia nam "Pink Floyd. Prędzej świnie zaczną latać" - pierwszą, pełną biografię Floydów, muzyków, którzy przez rocka psychodelicznego, afery narkotykowe i liczne konflikty w zespole, dotarli na szczyt i stworzyli piosenki, które dziś zna niemalże każdy. Mój wehikuł czasu przestawiam na połowę lat sześćdziesiątych, kiedy to grupa kolegów z Cambridge, postanawia założyć zespół, który w przyszłości przejdzie do historii muzyki.

"Hej! Nauczycielu, zostaw te dzieci w spokoju!"

W lipcu 2005 roku Pink Floyd wystąpili na scenie w Hyde Parku. Pierwszy raz od 24 lat zagrali w pełnym składzie. Niecały rok później umiera jeden z założycieli grupy, Syd Barett, a śmierć klawiszowca Richarda Wrighta definitywnie położyła kres występom jednego z największych zespołów w historii muzyki. Mark Blake przedstawia nam zespół od powstania, w połowie lat sześćdziesiątych, aż do rozpadu grupy w latach osiemdziesiątych. Wprowadza nas także w solowe kariery muzyków, aby tą niezwykłą podróż skończyć w Hyde Parku.

"Trawa była zieleńsza, światło było jaśniejsze;
otoczeni przyjaciółmi - w noce cudów..."

Jako wielki fan muzyki rockowej, nie mogłem odpuścić sobie przeczytania biografii opowiadającej o jednym z czołowych przedstawicieli tego gatunku. Wiedziałem też, że na SQN-ie nie można się zawieść, gdyż czytałem już inne biografie tego wydawcy. "Pink Floyd. Prędzej świnie zaczną latać" to pierwsza, jak i nie jedyna, pełna biografia zespołu, która znajduje się na polskim rynku. Jest napisana prostym, łatwym językiem. Mimo, że to ponad 500 stron, książkę czyta się dość szybko. Minusem w układzie książki są dość długie rozdziały (około 60 stron każdy). Pomijając to, że autor czasami po prostu przynudzał, więcej wad nie zaobserwowałem, więc zapoznanie się z książką jest jak najbardziej uzasadnione. 

"Rozwalić mur!"

Trudno jest mi powiedzieć, czy jest to encyklopedia wiedzy o zespole (tak ja w przypadku biografii Beatlesów), czy też uzupełnieniem wiedzy dla ogromnych fanów ("Queen. Nieznana historia"). Jednak myślę, że jest to coś pomiędzy, bo ci, który słyszeli może z dwie piosenki dowiedzą się czegoś, a ludzie, który wielbią zespół duchem i ciałem, nie zanudzą się, bo poznają dogłębniej kulisy życia swoich idoli. Mimo wielu lekko nudnych fragmentów książka prezentuje naprawdę wysoki poziom. Na pochwałę zasługuje tu również wydanie, w tym okładka stylizowana na jedną z płyt Floydów - The Wall. Jednak nie dorasta do pięt innemu "dziecku" Sine Qua Non - "The Beatles", to właśnie tą książkę uznaję z prawdziwy wzór dla biografii. Stwierdzam, że mimo tych niedociągnięć warto przeczytać "Pink Floyd. Prędzej świnie zaczną latać"! 
  
Liczba stron: 539
Gatunek: Biografia
Cykl: -
Tom: - 
Tytuł oryginalny: "Pigs might fly. The inside story of Pink Floyd"
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Wydawnictwo: Sine Qua Non
Ocena: 4/6
Cena detaliczna: 39,90 zł
Wyzwania:
- 52 książki 2014

 Za możliwość zapoznania się z historią Pink Floyd serdecznie dziękuję