Spider Man, Iron Man, Hulk, Kapitan Ameryka, Fantastyczna Czwórka, X-Men. Te postacie i wiele innych tworzących Uniwersum Marvela potrafi wymienić dzisiaj prawie każdy. Nic dziwnego, bo przecież Marvel Comics to największe wydawnictwo komiksowe na świecie, będące jedną z dominujących sił popkulturowych na Ziemi i określane mianem współczesnej amerykańskiej mitologii. Dzisiaj opowiem o książce autorstwa Seana Howe'a, która odkrywa przed nami kulisy powstania i doprowadzenia małego wydawnictwa komiksowego do miana największej potęgi, zarówno w Ameryce, jak i w innych częściach świata. Opowiem Wam o "Niezwykłej historii Marvel Comics".

"Na początku Marvel stworzył Zagrodę i Styl.Zagroda nie miała formy i istniała w pustce; ciemność padała na lica Rysowników.I Duch Marvela zstąpił na oblicza Scenarzystów.I rzekł Marvel: "Niech stanie się Fantastyczna Czwórka".I stała się Fantastyczna Czwórka.I ujrzał Marvel, że była dobra."

Te słowa, wypowiedziane przez Stana Lee, będące marvelowym odniesieniem do Biblii i zamieszczone na pierwszych stronach tej książki doskonale oddają jej charakter. Operująca w maleńkim biurze przy Madison Avenue firma Marvel Comics na początku lat sześćdziesiątych przedstawia światu szereg postaci w jaskrawych kostiumach. Prace wydawnictwa wyróżniał inteligentny dowcip i obnażanie zwyczajnych ludzkich wad. Poprzez niezwykle wyboistą drogę do sławy Marvel dotarł na szczyt i stał się prawdziwym wzorem do naśladowania.

Pierwszym ważnym aspektem, który rzuca się w oczy jest dość dużą objętość książki. Autor chciał w niej umieścić tyle faktów i wywiadów, że one po prostu nie mieszczą się w tej powieści. Ale nie ma co się martwić! "Niezwykła historia Marvel Comisc" wciąga od samego początku, jest napisana lekkim, łatwym i chwilami zabawnym językiem. Mimo, że gdzieś po 300 stronie staje się lekko nużąca, dalej z gracją utrzymuje swój wcześniejszy poziom. Pisałem już kiedyś, że na Wydawnictwie Sine Qua Non nie sposób się zawieść. Ta pozycja jest kolejnym dowodem na to.

Kim jest Sean Howe? To jakiś pracownik Marvela, czy tylko zwykły fan? Otóż, autor książki "Niezwykła historia Marvel Comics" to dziennikarz, który dotarł do bardzo wielu osób związanych z tym wydawnictwem, prowadził wywiady z jego ojcami (twórcami), a sam jest kolekcjonerem starych komiksów. Dzięki jego książce dowiedziałem się o wielu nieznanych mi dotąd faktach. Między innymi: "Dlaczego Mario Puzo, autor "Ojca chrzestnego" zadedykował jedną ze swoich powieści Stanowi Lee?". Po lekturze jeno jest pewne - autor stworzył prawdziwe kompendium wiedzy o wydawnictwie Marvel. 

Autor nieustannie podkreślał, że Marvel to nie komiksy, nie superbohaterowie, tylko tworzący go ludzie. Były ich setki, nie tylko Stan Lee, czy Jack Kirby. Marvel to żywa historia, która skrywa nieznanych bohaterów. Kompendium wiedzy Seana Howe'a to nie tylko powieść dla znawców popkultury, czy zagorzałych fanów komiksów. Ta opowieść jest dla każdego, wystarczy tylko po nią sięgnąć. Bardzo zaciekawiła mnie okładka będąca uosobieniem Marvel Comics, gdyż przedstawia największe postacie stworzone przez te wydawnictwo. Na pewno mogę polecić książkę "Niezwykła historia Marvel Comics" i gwarantuję, że nie zawiedziecie się na niej! 

Stan Lee - ojciec Marvela
Liczba stron: 509
Gatunek: Literatura faktu
Cykl: - 
Tytuł oryginalny: "Marvel Comisc. The untold story"
Oprawa: twarda
Wydawnictwo: Wydawnictwo SQN
Ocena: 8+/10
Cena okładkowa: 59,90 zł!
Wyzwania: 
- 52 książki 2014 

Za możliwość zapoznania się z historią Marvela serdecznie dziękuję 
Wydawnictwu Sine Qua Non!