Cześć! Ostatnio po raz kolejny zostałem nominowany do LBA, ciekawej inicjatywy blogerów, która pozwala czytelnikom lepiej poznać tego, który na co dzień zanudza Was recenzjami. A jak powszechnie wiadomo, ja po prostu kocham moich czytelników, więc postanowiłem przedstawić Wam LBA. Moim zadaniem jest odpowiedzenie na 11 pytań, które tym razem zadała mi Marcelina z bloga Marcelina Czyta. Dziękuję Ci za to! A oto moje odpowiedzi! 

1. Harry Potter vs. Władca Pierścieni - Kto Twoim zdaniem wygrywa ten pojedynek? Uzasadnij swój wybór. 

Przyznam szczerze, że z wymienionych powyżej czytałem tylko "Harrego Pottera", przez "Władcę Pierścieni" nie mogłem przebrnąć mimo wielu podejść. Kocham za to, i to całym sercem, ekranizację w reżyserii Petera Jacksona. Sądzę, że Hogwart nie dałby rady dzielnej Drużynie Pierścienia, Jeźdźcom Rohanu, czy armii umarłych, gdyż uczą się tam jeszcze niedoświadczone dzieci. Zdecydowanie stawiam na 'Władcę...".

2. Czy istnieje seria, o której kolekcji marzysz, ale dotychczas nie mogłeś pozwolić sobie na jej zakup?

Jest ich wiele, ale taką, którą pragnę zakupić od dłuższego czasu, jest seria "Uczta wyobraźni", która skupie dzieła wielu autorów i prezentuje nam fantastykę z najwyższej półki. To mój pierwszy numer na liście "must have", jeżeli chodzi o serie książkowe. Chciałbym jednak zaznaczyć, że oprócz zakupu "Uczty..." pragnąłbym uzupełnić kolekcję o tomy, których brakuje mi w wielu książkowych seriach. Do takowych należą między innymi: "Dziedzictwo", "Wiedźmin" (!), czy też "Pan Lodowego Ogrodu"

3. Wyobraź sobie, wyprzedaż w księgarni – 90% na wszystko, możesz niestety kupić jedynie 5 książek. Jakie byłyby to pozycje?

Pierwszym tytułem, którego zakup planuję od dłuższego czasu, a jednocześni ma on związek z poprzednim pytaniem, jest pierwsza książka z serii "Uczta wyobraźni", czyli "Wieki światła". Następną pozycją byliby "Amerykańscy bogowie" Neila Gaimana, gdyż bardzo wiele osób poleca mi tą książkę, a sama tematyka bardzo mnie interesuje. Trzecią powieścią byłaby książka "Feliks, Net i Nika oraz gang niewidzialnych ludzi", pierwszy tom serii Rafała Kosika, o której również słyszałem praktycznie same dobre rzeczy. Czwartym tytułem byłaby "Droga królów", czyli jedna z nowszych propozycji Wydawnictwa MAG. Tak, wiem, że cegła to taka, że domy można budować, ale ponoć jest niesamowita! Ostatnią pozycją, którą nabyłbym w takiej promocji byłaby trzecia, właściwa część "Wiedźmina", czyli "Chrzest ognia". 

4. Czy istnienie książka, przez którą trudno było Ci zasnąć?

   Zdecydowanie nie mogłem spać spokojnie po "Nawałnicy mieczy" Georga R.R. Martina. "Krwawe gody" zaprezentowane w "Krwi i złocie" wprowadziły mnie w osłupienie, a po lekturze nie  mogłem  zebrać  myśli  i  przez wiele dni uświadamiałem sobie co  właściwie zaszło i jaki może to mieć  wpływ na dalszą fabułę. Fani "Pieśni Lodu i Ognia" wiedzą o co mi chodzi, a ja chciałbym powstrzymać się od spoilerów.

5. Czy za każdym razem wyznajesz zasadę - najpierw książka, potem film?

No cóż, staram się jej przestrzegać, lecz nie zawsze wychodzi. Tak więc bez uprzedniego zapoznania się z książkowym pierwowzorem obejrzałem "Władcę pierścieni", czy też "Igrzyska śmierci". Jednak wiele ekranizacji zachęca mnie do sięgnięcia po książkę, jak to było na przykład w przypadku "Złotego kompasu". Oczywiście wielką radość sprawia mi możliwość oglądania filmu, który nakręcono na podstawie mojej ulubionej książki, dlatego bardzo chętnie oglądam "Grę o Tron"

6. Gdzie najczęściej kupujesz książki? Księgarnie miejscowe, antykwariaty, czy może portale internetowe? 

Najczęściej są to miejscowe księgarnie. Lubię najpierw obejrzeć książkę, a potem dokonać zakupu i zadowolony wrócić do domu. Dużo rzadziej goszczę w antykwariatach, gdyż po prosty nie przepadam za używanymi książkami, jednak czasem można wyłowić niezłe okazje. Polecam kiedyś się tam wybrać. Portale internetowe to wygoda, gdyż książka sama "przychodzi" do naszego domu, jednak według mnie jest to alternatywa dla zapracowanych osób. Dla mnie jest tylko ostateczność, jednak kto wie? Może jeszcze przekonam się do księgarni internetowych. Bardziej lubię otrzymywać egzemplarze recenzenckie :D.

7. Oprócz czytania książek w wolnej chwili uwielbiasz ...

Czytać książki! Ok, żartuję. Lubię blogować, jeździć na rowerze, fotografować i spotykać się ze znajomymi na przykład na partyjce "Gry o Tron"

8. Czy bierzesz udział w wyzwaniach książkowych? Jeśli tak, wymień kilka.

W tym roku po raz drugi biorę udział w "Czytam fantastykę". Wyzwanie to polega na przeczytaniu przynajmniej jednej książki fantastycznej w miesiącu. Jak na razie idzie dobrze. Drugim wyzwaniem jest "Przeczytam tyle, ile mam wzrostu", a na czym polega wyjaśni nam już sama nazwa. Bardzo ciekawe wyzwanie. Trzecim, którego się podjąłem jest "52 książki", czyli coroczna zabawa, którą organizuje Lubimy Czytać. Polega ono na przeczytaniu minimum 52 książek w ciągu roku. Wszystkie moje osiągnięcie możecie na bieżąco podziwiać w zakładce Wyzwania 2014.

9.  Czy istnieje książka, którą czytałeś więcej, niż 2 razy? Jaka była to pozycja?

O ile pamiętam była tylko jedna taka książka, a mianowicie mówię tu o "Nowych przygodach Mikołajka", do których wracałem bardzo często, aby wraz z wesołą paczką kumpli przeżyć zabawne i ekscytujące przygody. Nie wyobrażam sobie dzieciństwa bez Mikołajka, a tomy jego przygód do dziś zdobią moje półki i kto wie, może w przyszłości po raz kolejny do nich powrócę? 

10. Czy śledzisz działalność polskich booktuberów? Kogo oglądasz najczęściej? 

Oczywiście, że śledzę ich działalność. To dobrze, że taki ktoś jak oni pokazują, na YouTube, że czytanie książek nie musi być takie nudne, choć sam miałem pewien epizod z vlogami recenzenckimi, to jednak wolę zostać przy blogowaniu. A szczęśliwcy, których na bieżąco śledzę to: Miłosz z "Z kamerą wśród książek", chyba najbardziej znany polski booktuber oraz Eric McBet z kanału o tej samej nazwie, mój rówieśnik. Śledzę też działalność blogerów, którzy okazjonalnie wrzucają video-recenzje, a jest ich naprawdę wielu.

11. Z którym bohaterem literackim utożsamiasz się najbardziej? Dlaczego wybrałeś tę postać?  

Yyyyyyy... Słuchaj, dość trudne pytanie mi zadałaś, ale myślę, że mam w sobie coś z Jasona, znanego z cyklu "Olimpijscy herosi" autorstwa Ricka Riordana, chociaż też nie do końca. Nie wiem kompletnie nie wiem, chyba tylko w 100% będę utożsamiał się z głównym bohaterem biografii o mnie. 

To już wszystko, co przygotowała dla mnie Marcelina. Myślę, że dzięki moim odpowiedziom mogliście sporo się o mnie dowiedzieć. Nie nominuje nikogo, gdyż niektórzy po prostu nie chcą robić LBA, a inni mają i tak już wiele nominacji, więc może innym razem. Przepraszam za koniec posta, bo coś się zrobiło z czcionką i nie da się nic zrobić. Na dwa tygodnie znikam, ale nie bójcie się, bo powrócę z głową pełną nowych pomysłów i postów oraz oczywiście z rozwiązaniem konkursu :) Trwa on do 15 sierpnia. Zapraszam (kliknij w baner poniżej) 
 
http://michalo-magic.blogspot.com/2014/07/konkurs-wakacyjny-na-drugie-urodziny.html