Fot. Kultura według Michała
Pewien czas temu przeczytałem książkę okrzykniętą przez krytyków polską "Grą o Tron". Była to powieść opisująca realia rozbicia dzielnicowego w naszym kraju, z domieszką fantastyki. "Korona Śniegu i Krwi" zachwyciła mnie swoją treścią, ukazując, że historia nie musi siedzieć tylko w podręcznikach, czy datach. Elżbieta Cherezińska stała się moją ulubioną autorką, więc szybko zacząłem pochłaniać inne jej książki, między innymi "Legion" i "Saga Sigrun". Jednak to zawsze z "Koroną..." najbardziej utożsamiałem Elżbietę Cherezińską. Kiedy dotarła do mnie wieść, że powstaje "Niewidzialna korona" w moim sercu zagościła radość oczekiwania. Pamiętam moment, w którym wziąłem ją w ręce i czym prędzej rozpocząłem lekturę. Czy jest to dobra kontynuacja, czy może tylko przeciągnięcie wydarzeń, aby ich końcowy zwrot nastąpił w zwieńczeniu trylogii? Zapraszam na recenzję "Niewidzialnej korony" autorstwa Elżbiety Cherezińskiej.

Król Przemysł II zostaje zamordowany, a wraz z nim znika wszelka nadzieja na odrodzenie Królestwa. Na nasze państwo zaczynają spoglądać oczy innych władców, którzy w całym zamieszaniu widzą okazję do podporządkowania sobie tronu Piastów. Rozpoczyna się bój o koronę, a tym samym o rękę królewny Rikissy - córki Przemysła. W Królestwie narasta przerażenie i zamęt. Brzmi jak dobra książka fantastyczna? Zdziwicie się, gdyż jest to najprawdziwsza historia.

Po raz pierwszy nie wiem co napisać o książce. Cherezińska postawiła na jakość i stworzyła naprawdę bardzo dobrą kontynuację. Zazwyczaj kiedy dany autor odnosi sukces poprzez jedną ze swoich powieść, trudno jest go powtórzyć, a kolejne książki są już postrzegane przez jej pryzmat. Często skutkuje to opiniami, że powieść jest gorsza. "Niewidzialna korona" trzyma poziom. Elżbieta Cherezińska ma niesamowity styl i język. Czytając jej powieści mam wrażenie, że każde zawarte w niej słowo zostało uprzednio przemyślane. Oczekiwałem tego co w pierwszej części, więc wysoko postawiłem poprzeczkę, a książka spełniła moje oczekiwania.

"Niewidzialna korona" to po raz kolejny wielowątkowość i możliwość spotkania się ze świetnie wykreowanymi bohaterami. Są to zarówno znane nam postacie historyczne, takie jak Władysław Łokietek, czy Arcybiskup Jakub Świnka oraz kompletnie fikcyjne, utworzone dzięki niezwykłej wyobraźni autorki. Są to bohaterowie, z którymi utożsamiamy się i z zaciekłością śledzimy ich losy. Każdy z nich ma do opowiedzenia własną historię. Według mnie tworzą oni fundament tej książki. 

Na dużą pochwałę zasługuje również świat. Podczas lektury powieści Cherezińskiej miałem wrażenie, że całość dzieje się w mitycznej, fantastycznej krainie, a nie w kraju, w którym mieszkam. Zadowala mnie, że autorka obiera za cel propagowanie historii, która jest nauką wciąż skrywającą najwięcej tajemnic. "Niewidzialna korona" wpisała się w kanon moich ulubionych powieści, a ja oczywiście polecam Wam poznać tą historię. Niech nie zrażą Was dość "ceglaste" wymiary! Mimo, że ostatnio zacząłem dość konstruktywnie podchodzić do oceny, to jednak w tym przypadku nie pozostaje mi nic innego, jak wystawić "Niewidzialnej koronie" notę 10/10!  

Fot. Kultura według Michała
Liczba stron: 763
Gatunek: Historyczna (Beletrystyka)/Fantastyka
Cykl: "Odrodzone Królestwo"
Tom: II
Oprawa: miękka/twarda 
Rok wydania: 2014
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Cena okładkowa: 39,90 zł
Ocena: 10/10 


Za udostępnienie egzemplarza książki serdecznie dziękuję    
 Wydawnictwu Zysk i S-ka!