"Pieśń Lodu i Ognia" to obecnie jedna z najważniejszych i najbardziej rozpoznawalnych sag fantastycznych. Świat stworzony przez George'a R.R. Martina stał się inspiracją do stworzenia, między innymi, wysokobudżetowego serialu, emitowanego na stacji HBO. Poprzez przedstawienie czytelnikom brutalnej walki o władzę, urozmaiconej o szereg intryg, autor zasłużył sobie na miejsce obok dwóch wielkich twórców fantastyki - 
Johna R.R. Tolkiena oraz Terrego Pratchetta.  

Martinowe uniwersum jest fikcyjnym odwzorowaniem czasów średniowiecza. Akcja rozgrywa się głównie w Siedmiu Królestwach, na kontynencie zwanym Westeros. Dotychczas w "Pieśni Lodu i Ognia" można było odnaleźć tylko wspominki dotyczące przeszłości. Brakowało zasadniczego prequelu, który przedstawiłby fanom dawniejsze dzieje, a także wyjaśnił sporo zagadek, z którymi zostawił nas autor. Tak powstał "Świat Lodu i Ognia" - potężnych rozmiarów książka dokładnie opisująca historię i geografię Westeros oraz krajów położonych poza nim. 

Wraz z George'em Martinem książkę współtworzyli Elio M. Garcia Jr. oraz Lina Antonsson - redaktorzy i założyciele strony internetowej westeros.org. To oni od lat zbierają teorie o przeszłości świata wykreowanego przez Martina, więc podczas tworzenia "Świata..." okazali się dobrym wsparciem dla amerykańskiego autora. Wspólnie obrali swój cel - stworzyć kronikę, podręcznik rozwiewający dotychczasowe mniemania fanów. Czy "Świat Lodu i Ognia" jest jednak aż tak dobry, jak się zapowiada? 

Najnowsze dzieło Martina jest stworzone na podobieństwo kroniki, którą maester Yandel, po latach pracy, ofiarował królowi Tommenowi. Wszystko począwszy od artystycznej czcionki, stylizowanej na teksty pisane ręcznie, przez charakterystyczny podział tekstu na dwie kolumny, aż po samo wydanie, przypomina wyglądem średniowieczną księgę. Ponadto "Świat...", dopełniony ponad setką ilustracji, nad którymi pracowało kilkudziesięciu grafików, staje się prawdziwym dziełem sztuki, które z pewnością ozdobi półkę niejednego czytelnika. 

W "Świecie Lodu i Ognia" nie doznamy literackich wyżyn George'a R.R. Martina, ponieważ książka ta nie ma fabuły. Otrzymujemy za to podręcznik do historii o zachwycającej konwencji. Autor, pod osobą maestra Yandela, z łatwością wprowadza nas w przeszłość wykreowanego przezeń świata. Album dzieli się na cztery główne części. W pierwszej poznajemy historię starożytną, a w drugiej poczet królów. Trzecia zabiera nas w podróż po Siedmiu Królestwach Westeros, natomiast ostatnia przenosi nas na inne kontynenty. Można więc rzec, że "Świat..."  to prawdziwa skarbnica wiedzy. Aczkolwiek wiele spraw pozostało nadal niewyjaśnionych. Szczególnie zbyt krótko została opisana historia starożytna. Chętnie poczytałbym nieco więcej o wojnach Pierwszych Ludzi i ich pradawnych królestwach, które wciąż skrywają tak wiele tajemnic. 

Książka napisana jest prostym, aczkolwiek ciekawym i wciągającym językiem. Bardzo podoba mi się odniesienie do opowiadań autora, rozgrywających się w świecie "Gry o Tron". Mam tu na myśli publikacje ze zbioru "Rycerz Siedmiu Królestw" oraz minipowieść "Księżniczka i Królowa" - czyli cząstki przeszłości, które Martin ujawnił już wcześniej w formie prozatorskiej. W "Świecie Lodu i Ognia" poznajemy dokładniejsze życiorysy ich bohaterów. Bardzo klimatycznym "smaczkiem" jest również cytowanie, przez maestra Yandela innych kronikarzy i jednoczesne zwracanie uwagi na niepewność przedstawianych faktów i teorii. 

"Świat Lodu i Ognia" to wielkie kompendium wiedzy, na widok którego uśmiech z pewnością pojawi się na twarzy każdego fana sagi Martina. Książka rozwiewa wiele dotychczasowych wątpliwości, ale jednocześnie nie tłumaczy wszystkiego. Jednakże w tym wypadku nadrabia wydanie i zastosowana narracja kronikarska, wprowadzające i budujące KLIMAT całego albumu. To według mnie główny czynnik, który powinien zachęcić potencjalnego czytelnika do zapoznania się z tą pozycją. 

P.S. Martin powinien wziąć się za pisanie podręczników do historii. Dobrze mu to wychodzi :)  

żródło

Wydawnictwo: Czwarta Strona 
Liczba stron: 336 
Cykl: "Pieśń Lodu i Ognia" (dodatek) 
Ocena: 8+/10 

Za możliwość zapoznania się z historią Westeros serdecznie dziękuję 
Wydawnictwu Czwarta Strona!