Dzięki swojej debiutanckiej powieści - "Metro 2033", Dmitry Gloukhovsky zdobył nie tylko rozgłos i uznanie na całym świecie, ale również zapoczątkował całe potężne i nieustannie rozrastające się uniwersum. W ramach projektu wielu autorów prezentuje swoje powieści utrzymane w klimacie post-nuklearnego świata. Długo nie trzeba było czekać na polski akcent; przedstawienie naszego kraju po atomowej zagładzie. Nadszedł sygnał z Krakowa. Wyzwania opowiedzenia nam tej historii podjął się Paweł Majka, którego można kojarzyć m.in. z nominowanym do Zajdla - "Pokojem światów". "Metro..." bez metra? Zapraszam na recenzję "Dzielnicy obiecanej".

Kraków. Rok 2033. Dwadzieścia lat po Pożodze, globalne zagładzie atomowej, ludzkość na powrót zmuszona jest walczyć o przetrwanie. W sieci schronów pod Nową Hutą mieszkają ci, którzy przeżyli nuklearną apokalipsę, codziennie świadomi zagrożenia jakim jest promieniowanie i tego co czyni z ludźmi i zwierzętami. Każdy dzień oznacza dla nich walkę, każdy miesiąc przynosi nowe zagrożenia. Wśród strzępów cywilizacji przeżycie kolejnego roku zakrawa na cud.

Pierwsza powieść, która zapoczątkowała uniwersum, mimo mrocznego klimatu i wartkiej akcji posiadała jednak braki, będąc lekturą bardziej rozrywkową aniżeli ambitną. Jednakże postapokaliptyczny świat wykreowany przez Gloukhovsky'ego spodobał mi się tak bardzo, że postanowiłem kontynuować przygodę w uniwersum "Metra...". Wybór padł na "Dzielnicę obiecaną"  z dwóch prostych przyczyn: powieść zbierała bardzo dobre oceny, a ja miałem szansę zdobyć autograf autora. Spodziewałem się czegoś innego i przyznam szczerze, że nieco się zawiodłem. 

Przyjrzyjmy się bliżej światu przedstawionemu w "Dzielnicy obiecanej". Akcja powieści toczy się w Krakowie, w Nowej Hucie - miejscu budowanym od podstaw pod kątem wojny jądrowej. Poznajemy grupę bohaterów - aktorów teatralnej trupy, którzy wystawiają swoje sztuki w podziemnych schronach. No i właśnie. Historia ta nie porywa od pierwszych stron, nie poczułem tego specyficznego klimatu i ciarek, których doznałem przy lekturze "Metra 2033". Wszystko zaczyna się bardziej jak przeciętna obyczajówka, dopiero pierwszy zwrot akcji powiedział stanowcze "Stop!" i nieco skomplikował dotychczasowy porządek, zmuszając naszych bohaterów do wyjścia na powierzchnię. 

Ewa i Marcin, bo o tej dwójce aktorów mowa, to nastolatkowie. Podczas podróży towarzyszy im Duch - forma polskiego stalkera. Tu pojawiają się pierwsze zgrzyty. Postać Marcina praktycznie do końca okropnie irytuje czytelnika. Chłopak nigdy nie wie co się dzieje dookoła, nie potrafi logicznie myśleć, czekając aż zdecyduje za niego Ewa. No dobra, niech już będzie tym skończonym fajtłapą. Ale nie! Pod koniec książki Marcin, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, przemieni się w gotowego ratować świat superbohatera. To jest tak nagłe i nieprzewidziane, że aż głupie.

Ale "Dzielnica obiecana" to nie same minusy! Podczas czytelniczej podróży obserwujemy również drugi wątek, którego przewodnikiem jest porucznik straży - Przemysław Siedlar, który wyruszył na poszukiwania zbiegłych bohaterów. Jego postać jest twarda i silnie zarysowana. Widać w niej dopracowany kunszt tworzenia prawdziwego żołnierza. Innym, zasługującym na uwagę aspektem powieści jest prosty, aczkolwiek mroczny i pełen tajemnic świat. Trzeba przyznać Majce, że udała mu się kreacja Krakowazniszczonego po Zagładzie. Ciekawym zjawiskiem są również przedstawione tu potwory, do stworzenia których autor wykorzystał gołębie, które jak każdy wie są zmorą Krakowa. Plusy te sprawiają, że książka jest godna poznania. 

Słowem końca pragnę zaznaczyć, że "Dzielnica obiecana" nie wspina się na wyżyny literatury. Nie zmienia to jednak faktu, że podczas lektury dobrze się bawiłem, ponieważ całość okazała się niezwykle wciągająca. No i do tego tajemnicza postać Ducha, która intryguje, zaskakuje i zdobywa sympatię czytelnika. "Dzielnicę obiecaną" polecam bez wahania wszystkim fanom uniwersum i literatury tego typu. Stanowczo odradzam poszukującym poważnych i ambitnych lektur. 

©Michał Oleksa
2015

Wydawnictwo: Insignis
Liczba stron: 504
Cykl wydawniczy: "Uniwersum Metro 2033"
Tom: ?
Autor: Paweł Majka
Tłumaczenie: -
Ocena:
pozytywne 7/10