Fot. Piotr Jaruga/Kurier Lubelski
Kulturalny Lublin to seria, w której przedstawiam Wam artystyczne oblicze mojego miasta, a jednocześnie obalam mit, będący powtarzającym się stwierdzeniem wielu młodych lublinian - "Tu się nic nie dzieje!". W ramach tego cyklu ukazywać się będą: relację z wielu wydarzeń i ich zapowiedzi, a także opisy interesujących i inspirujących miejsc w tym pięknym mieście, gdzie kultura aż tętni życiem. 

Kilka tygodni temu w Lublinie pojawiła się informacja o tym, że "upadnie Mur Lubelski". Pod tą tajemniczą nazwą, odwołującą się do słynnego zburzenia Muru Berlińskiego, kryje się rozbiórka metalowego płotu, który od kilkudziesięciu lat otacza budynek CSK. Czym jest Centrum Spotkania Kultur, określane też przez Lublinian jako Teatr w Budowie? Zapraszam na Kulturalny Lublin. 

Budowa Centrum Spotkania Kultur ruszyła w 1974 roku. Dość szybko ją jednak przerwano, a powstający budynek otrzymał nazwę "Teatru w budowie". Teraz, po 41 latach, w końcu runął Mur Lubelski. Konstrukcję dokończono, zdemontowano metalowe ogrodzenie otaczające budynek CSK oraz oficjalnie otwarto nowe miejsce na mapie Lublina - Plac Teatralny

Fot. Piotr Jaruga/Kurier Lubelski
Osobiście nie zobaczyłem tego widowiska, ale wybrał się tam jeden z członków mojej rodziny, który tak opisał swoje wrażenia: 
"Było bardzo dużo ludzi w każdym wieku, prezydent i władze samorządowe. Kompletnie nie wiedziałam jak to będzie wyglądać. Okazało się, że ten mur, który odgradzał budynek został pomalowany i podświetlony. W tym czasie na fasadzie budynku były wyświetlane filmy dotyczące Lublina i budowy Teatru. Wybiła godzina rozpoczęcia i wtedy zaczęto rozkręcać ten mur i on po prostu nagle runął. Następnie prezydent odsłonił tablicę z nowym adresem na mapie Lublina - Placem Teatralnym."
Fot. Piotr Jaruga/Kurier Lubelski
Uroczyste otwarcie Centrum Spotkania Kultur zapowiadane jest na pierwszą połowę 2016 roku. W ramach Kulturalnego Lublina na pewno pojawi się więcej materiałów na temat tego miejsca, które ma przede wszystkim gromadzić i przedstawiać rozmaite odłamy kultury.

Michał Oleksa 2015 

Autorem wszystkich zdjęć jest lubelski fotograf Piotr Jaruga, którego fanpage znajdziecie tutaj - kilk