Top Gear to jeden z najchętniej oglądanych programów telewizyjnych na świecie. Każdy odcinek tego motoryzacyjnego show, prowadzonego przez Jeremy’ego Clarksona, Jamesa Maya oraz Richarda Hammona, gromadzi przed ekranami telewizorów miliony widzów. Przy okazji tej recenzji skupię się na sylwetce pierwszego z wymienionych prezenterów. Clarkson nie pozostał tylko przy programie telewizyjnym, został również felietonistą, regularnie publikującym swoje teksty w brytyjskich gazetach. Wspomniane artykuły, zebrane w większej ilości, trafiają następnie do książek, których wydał już kilka. Dziś zrecenzuję nowość Wydawnictwa Insignis – zbiór motoryzacyjnych felietonów Jeremy’ego Clarksona zatytułowany Co może pójść nie tak?”  
 
Co może pójść nie tak?” to zbiór ponad 100 felietonów, w których Jeremy Clarkson oprócz recenzowania i spisywania osiągów najnowszych modeli samochodów, porusza również inne rozmaite tematy. Uzbrojony w genialne poczucie humoru, ostre pióro i parę porządnych dżinsów, nie bacząc na przepisy BHP i nie troszcząc się o normy poprawności politycznej, Jeremy brawurowo przemierza świat w poszukiwaniu odpowiedzi na zagwozdki i problemy codzienności.

Top Gear oglądałem tylko kilka razy w życiu, a za samym Clarksonem też nigdy nie przepadałem. O jego książkach słyszałem zaś bardzo wiele dobrego. Większość osób wskazywała jako plus niezwykle lekki i dość humorystyczny język Jeremy’ego, którego nie da się pomylić z żadnym innym. Postanowiłem spróbować sam, a mój wybór padł właśnie na najnowszy zbiór autora – „Co może pójść nie tak?”. Właśnie. Czy wszystko poszło dobrze, a Clarkson pozytywnie mnie zaskoczył. Powiem krótko – mogło być lepiej. 

W „Co może pójść nie tak?” autor sprytnie łączy swoją wiedzę oraz wieloletnie doświadczenie prezentera z luźnym stylem i miejscami dość ciętym językiem. Felietony czyta się bardzo szybko i bardzo przyjemnie. Na każdy z nich składa się krótka anegdotka z jego życia, miejscami dłuższa opowieść, następnie połączona z recenzją danego auta. Wszystko jest naprawdę bardzo ciekawe, lecz po pewnym czasie zaczyna nużyć czytelnika.      
 Co do wydania i korekty nie mam większych zastrzeżeń. Wydawnictwo Insignis znane jest z tego, że dba o szatę graficzną swoich powieści i pilnuje wszystkich szczegółów, aby wszystko było dopięte na ostatni guzik. W książce Clarksona znajdziemy dodatkowo trzy kolorowe wkładki prezentujące wszystkie samochody, o których autor opowiada w swoich felietonach. Wszystko bardzo ładnie się ze sobą łączy i daje ciekawy efekt. 

Felietony zaprezentowane przez Jeremy’ego Clarksona w „Co może pójść nie tak?” może i nie wznoszą nas na literackie wyżyny, lecz na pewno mile zaskakują i umilają wolny czas. Specyficzny i bardzo humorystyczny styl autora bardzo przypadł mi do gustu i sprawiał, że czytanie szło lekko i przyjemnie. Jednakże schemat felietonów był w każdym z nich dość zbliżony do siebie, czego efektem było, że pod koniec lektury nie dostarczała ona już takiej przyjemności, co wcześniej. Najnowszą książkę Clarksona polecam przede wszystkim fanom motoryzacji oraz programu Top Gear, choć i niewymagający czytelnik znajdzie tu miejsce dla siebie. 

Wydawnictwo: Insignis
Liczba stron: 663
Cykl wydawniczy: Książki Jeremy'ego Clarksona
Tom: ?
Autor: Jeremy Clarkson
Tłumaczenie: Michał Strąkow
Ocena:
Wydanie: 8/10
Treść: 7/10

Książkę zrecenzowałem dzięki współpracy 
z portalem Z kamerą wśród książek!