Po premierze siódmego epizodu "Gwiezdnych wojen" przed milionami fanów na całym świcie stanęła masa zaskoczeń i pytań bez odpowiedzi. Co ukaże nam epizod ósmy, jak historia dalej się potoczy? Dlaczego akurat tak miało być? Kto z kim i jak? W tym planowanym od dawna poście pragnę przedstawić moje teorie oraz pytania z jakimi zostawiło mnie "Przebudzenie Mocy".

Czyją córką jest Rey?


Grana przez Daisy Ridley - Rey jest zbieraczką złomu, żyjącą w samotności na piaszczystej planecie Jakku. Nie pamięta swoich rodziców, ale potrafi panować nad Mocą. Stąd wzięła się najpopularniejsza teoria, że jest córką głównego protagonisty "Starej Trylogii" - Luke'a Skywalkera. Pojawiają się również inne domniemania na temat tego kim jest Rey. Część internautów uważa, że jest to córka Hana Solo, inni, że samego Anakina Skywalkera, a kolejni, że Imperatora Palpatine'a. Najbardziej prawdopodobna jest jednak pierwsza teoria, która mam nadzieję zostanie potwierdzona w ósmym epizodzie gwiezdnej sagi. 

 Kylo Ren przeżył i udało mu się uciec


Podczas ostatecznego pojedynku "Przebudzenia Mocy" główny antagonista - Kylo Ren zostaje bardzo poważnie ranny. Najpierw otrzymuje strzał z laserowej kuszy, następnie odnosi rany w pojedynku z Rey. W jego ostatniej scenie na ekranie widzimy go leżącego na śniegu, podczas gdy planeta - broń, na której się znajduje ma zaraz ulec zniszczeniu. Wierzę jednak, że udało mu się uciec, bo uśmiercenie głównego antagonisty w pierwszej części "Najnowszej Trylogii" byłoby dość głupie. 
 Kim jest Snoke?


Najwyższy przywódca. Mentor i mistrz Kylo Rena. Jedna z najbardziej tajemniczych postaci w "Przebudzeniu Mocy". W filmie pojawiał się tylko w rozmowach z Renem lub generałem Huxem, jako wielki hologram. Kim jest i skąd się wziął? Niektórzy twierdzą, że to Darth Plagueis - mistrz Imperatora, o którym mogliśmy się dowiedzieć z opowieści Palpatine'a z epizodu trzeciego. Jest on również zaskakująco podobny do Inkwizytora z pierwszego sezonu kreskówki "Star Wars. Rebels". Nikt jednak nie ma pewności kim właściwie jest Snoke, możliwe, że wszystkie domniemania są błędne.

Co z Kapitan Phasmą?


Grana przez Gwendoline Christie - Kapitan Phasma to jednak z najbardziej zaniedbanych i nierozwiniętych postaci. Ma bardzo duży potencjał, ale uzyskała zbyt mało czasu ekranowego. Podczas schwytania przez Finna i Hana pada pytanie: "Macie tu zgniatarkę śmieci?". I tyle ją widzimy. Mam nadzieję, że powróci w kolejnym epizodzie, opowiadając więcej o sobie i swoim życiu.

 Nawiązania do systemów totalitarnych


Podczas seansu od początku zauważyłem nawiązania Najwyższego Porządku do systemów totalitarnych XX wieku. Czarny symbol słońca na czerwonym tle, przywodzący na myśl niemiecką swastykę oraz generał Hux w roli dyktatora - to się udało i jest bardzo ciekawym rozwiązaniem, łączącym fikcję z odrobiną rzeczywistości.

 Czy Luke przyjmie miecz?


W ostatniej scenie filmu Rey odnajduje Luke'a i wręcza mu jego własny miecz świetlny. No i film się kończy. Czy Skywalker przyjmie swoją broń i ponownie przyłączy się do Ruchu Oporu, aby pokonać Najwyższy Porządek? O tym wszystkim na pewno dowiemy się w kolejnym epizodzie "Gwiezdnych Wojen". 

To już na tyle w tym krótkim zestawieniu moich spostrzeżeń, pytań i teorii, których jest dużo więcej, jednak w tym poście przedstawiłem tylko te główne, najważniejsze. 
Jak pewnie zauważyliście - zmieniłem szablon. Fakt, było z tym trochę roboty, ale w końcu jest, a ja jestem bardzo zadowolony. Już na stałe powracam do bloga :) Niebawem kolejne teksty i mnóstwo dobrej zabawy! 

Michał Oleksa 2016