Guns N' Roses to istna legenda muzycznej sceny rockowej. Założona w 1985 roku grupa jest jedyna w swoim rodzaju dzięki niespotykanemu głosowi wokalisty - Axla Rose'a, grze gitarowej Slasha i linii basowej Duffa McKagana. Mimo licznych rozłamów, zmian składu oraz konfliktów wewnątrz zespołu Gunsi cały czas koncertują, a od niedawna znów grają razem. Nakładem wydawnictwa Sine Qua Non ukazała się autobiografia basisty grupy, obok której, jako wielki fan zespołu, nie mogłem przejść obojętnie. 

Zbuntowany dwudziestoletni punk wyjeżdża z rodzinnego Seattle, aby uciec przed heroinowym piekłem. Ląduje na ulicach Los Angeles, miasta rozpusty i rock and rolla. Odpowiada na ogłoszenie tajemniczego Slasha i niespodziewanie dla samego siebie staje się częścią muzycznej legendy. Zaczyna się era Guns N' Roses. 

"Sex, drugs & rock n'roll... i inne kłamstwa" to autobiografia Duffa, w której ukazuje czytelnikowi całą swoją drogę przez erę świetności Gun's N' Roses, a także czasy "po przemianie". McKagan pisze bardzo charakterystycznym, dosłownym, brudnym językiem. Opisuje wszystko bez cenzury - jest szczery, nie ukrywa faktów, wprowadzając czytelnika w świat ciężkiej muzyki, narkotyków, alkoholu i bogatego życia seksualnego. Autor ukazuje całe kulisy ówczesnego rock and rolla - jego przyjazny wygląd z zewnątrz oraz brudne, ciemne struktury. 

Autobiografia McKagana przyjmuje również funkcję pamiętnika osoby uzależnionej. W książce znajdziemy wiele wzmianek dotyczących spożywania przeróżnych narkotyków i picia oszałamiających ilości alkoholu. Obserwujemy wewnętrzną przemianę basisty, która nastąpiła po upadku, w momencie największego uzależnienia i końca świetności Guns N' Roses. Bardzo spodobał mi się sposób w jaki autor rozpatruje swoją postawę - wstydzi się jej, ale pełny pokory i samokrytycyzmu stara się ostrzec czytelnika przed tak straszliwym nałogiem. Ciekawym zabiegiem okazała się również stopniowa zmiana stylu i języka w momencie następującej przemiany Duffa. Od pełnego wulgaryzmów i esencji ciężkiej muzyki, do normalnego, czystszego. 

Jedyną rzeczą, którą mogę zarzucić książce jest często niezbyt górnolotny język (mówię o fragmentach, gdzie nie jest to zabieg celowy), jednak ten fakt znajduje wytłumaczenie w tym, że autor jest gwiazdą rocka, a nie pisarzem. Pragnę również zwrócić uwagę na to, że Duff czasami wyolbrzymia niektóre fakty sprowadzając je do rangi, na którą często nie zasługują. 

"Sex, drugs & rock n'roll... i inne kłamstwa" to przede wszystkim niesamowicie wciągająca książka, to również spowiedź osoby uzależnionej i opis jej wieloletniej walki z nałogami. Autobiografia McKagana zabiera czytelnika za kulisy prawdziwego rocka, przenosi go do lat 80 i ukazuje Gun's N' Roses jakiego nie znacie. Dla fana grupy - pozycja obowiązkowa, aczkolwiek śmiało mogę ją polecić osobom szukającym książek o tematyce wspomnień osób z nałogami. Kawał solidnej literatury, idealnej na wakacyjne wieczory. 
"Wróciliśmy do domu jako prawdziwy zespół - gang ze wspólnym doświadczeniem związanym z problemami pojawiającymi się w trasie, z koncertem poza miastem i świadomością, że wszyscy jesteśmy całkowicie oddani Guns N' Roses."

Za możliwość zapoznania się z książką serdecznie dziękuję wydawnictwu Sine Qua Non!