Liczba stron: 286
Autor: Andrzej Sapkowski 
Wydawnictwo:               

Ocena: 10/10

Później mówiono, że ów nadszedł od północy, od Bramy Powroźniczej. Nie był stary, ale włosy miał zupełnie białe. Kiedy ściągnął płaszcz, okazało się, że na pasie za plecami ma miecz. Nie było w tym nic dziwnego, w Wyzimie prawi wszyscy chodzili z broni, ale nikt nie nosił miecza na plecach niby łuku czy kołczana. Białowłosego przywiodło do miasta królewskie orędzie; try tysiące orenów nagrody za odczarowanie nękającej mieszkańców Wyzimy strzygi. Takie czasy nastały. Dawniej po lasach jeno wilki wyły, teraz namnożyło się wszelakiego paskudztwa - gdzie spojrzysz, tam upiory, strzygi, bobołaki plugawe, bazyliszki, diaboły, żywiołaki, wiły i utopce. Tu nie wystarczą zwykłe czary ani osinowe kołki. Tu trzeba profesjonalisty. A przybysz z dalekiej Rivii takim profesjonalistą jest. To wiedźmin Geralt, mistrz miecza i magii, mutant zaprogramowany, by strzec na świecie moralnej i biologicznej równowagi. 

Andrzej Sapkowski jest najpopularniejszym i najsłynniejszym polskim pisarzem fantsy. Jego książki są wydawanie w prawie wszystkich krajach europejskich. Jest laureatem wielu nagród. Na podstawie jego powieści powstały dwie słynne na całym świecie, polskie gry komputerowe "Wiedźmin" oraz "Wiedźmin II Zabójcy Królów" 

Wiedźmin to bardzo ciekawa pozycja z pewnością na mojej półce na pewno znajdą się dalsze części sagi. Książka to cykl opowiadań o Geralcie dziejących się w różnych odstępach czasu. Gdyby narysować do tego oś czasu było by to bardzo trudne. Pierwszy rozdział dobra, drugi coś nie tak (przecież Geralt był ranny a tu kolejna przygoda). Tylko poprzedzające rozdziały "Głosy Rozsądku" działy się po kolei. 

Przygotowałem dla was krótki spis rozdziałów:

1. Wiedźmin - Geralt przybywa, sprowadzony orędziem króla Foltesta o odczarowaniu jego córki zamienionej w strzygę. Udaje mu się to.
2. Ziarno prawdy - Wiedźmin poznaje Nivellena, który uległ przemianie z człowieka w... on sam nie wie co. Szybko zaprzyjaźnia się z Geraltem. Później dzieją się nieoczekiwane rzeczy.
3. Mniejsze zło - Riv podróżuje traktem, dociera do rybackiego miasteczka Blaviken i przedstawia wójtowi - przyjacielowi szczątki Kikomory żądając zapłaty. Gdy jej nie otrzymuje udaje się do tutejszego czarodzieja, który okazuje się jego dawnym znajomym. Opowiada mu, że Potwór a właściwie kobieta go prześladuje i umrze w ciągu następnego dnia lub dwóch. Geralt traktuje to na początku jako żart później jednak rozumie, że ta kobieta nie jest do końca kobietą...
4. Kwestia ceny - Wiedźmin jest na dworze u królowej. Został zatrudniony jako jej osobisty, tajny strażnik w czasie uczty. Na tejże uczcie córka królowej ma wybrać sobie męża. Magia wszystko zmienia i sal w której była uczta przeradza się w prawdziwe piekło.
5. Kraniec świata - Geralt wraz ze swoim przyjacielem Jaskrem wyruszają w poszukiwaniu przygód na Kraniec świata granice świata ludzi i elfów. Spotykają tam chłopa, który prosi o unieszkodliwienie diaboła - rogatego stwora nękającego ludzi i płatającego im figle. Nagłe zwroty akcji dokonane w tym rozdziale ujawnią, że diabeł stanie w końcu po ich stronie i obroni ich przed elfami.
6. Ostatnie życzenie - w tym rozdziale dzieje się tyle że szkoda o tym pisać. Lepiej sami przeczytajcie. Według mnie to najlepszy rozdział. 


Podsumowując powiem tylko tyle, że książkę jak najbardziej trzeba przeczytać i aż szkoda ściągać tak pięknej książki, byłby to straszny czyn. Ta recenzja była dłuższa i tu pytanie do was czy chcielibyście taki recenzje mi się podobają, bo aż przyjemność mi taką recenzję pisać. Napiszcie w komentarzu. No i ten post opublikuję o północy więc życzę wam Szczęśliwego nowego roku! 
Pozdrawiam Michalo