Temat podróży interesuje ludzi od setek lat. Każdy z nas ma przynajmniej jedno miejsce na świecie, które pragnąłby odwiedzić. Ekipa Busem Przez Świat postanowiła spełnić swoje marzenia i tanim kosztem wyruszyć na wyprawę po Europie. W tym celu kupili starego kampera, którego przemalowali i przystosowali do możliwości noclegu. Po powrocie zamierzali sprzedać busa, aby wszystko wyszło jeszcze taniej. Jednak przez cały czas chodziła za nimi wizja zwiedzenia całego świata. Podjęli właściwą decyzję i dzięki temu odwiedzili już 52 państwa, na pięciu kontynentach! Założyciel projektu, Karol Lewandowski w swojej najnowszej książce opisuje, mającą miejsce w 2012 roku, przełomową wyprawę do Ameryki. 

Trzy miesiące, sześcioro przyjaciół i jeden stary, rozklekotany samochód. Niezwykłe przygody w USA, Kanadzie i Meksyku przy dziennym budżecie w wysokości ośmiu dolarów. Starcie z gangiem, hamburgery z aligatora, indiańskie legendy, dzień w Dolinie Śmierci, awaria na spalonym słońcem pustkowiu i wiele innych przygód, które Karol, Ola, Wojtek, Paziu, Kuba i Piotrek przeżyli w Ameryce znajdziecie właśnie w tej książce! 

Po książkę sięgnąłem głównie z dwóch powodów. Pierwszy - w Lublinie niedawno odbyło się spotkanie z ekipą Busem Przez Świat. Drugi - moim największym marzeniem jest właśnie podróż do Ameryki. Nie mam dość dużego doświadczenia, jeżeli chodzi o lektury podróżnicze. Sądzę jednak, że teraz, po poznaniu książki "Busem..." znacznie się to zmieni. "Ameryka za 8 dolarów" to jedna z najlepszych książek jakie ostatnimi czasy maiłem okazję czytać. Dzięki lekturze przeżyłem niezwykłą przygodę, wraz z całą Ekipą podróżując po szlakach Ameryki. 

Książka, będąca przedrukowanym blogiem, została napisana lekkim i łatwym w odbiorze językiem. Nie znajdziemy tu wysokich literackich progów, ale za to prostą i niezwykle wciągająca konwencję powieści podróżniczej. Do zachwytów należy dopisać również wydanie, urozmaicone o setki zdjęć z wyprawy, które nadają książce klimat pamiętnika. Dzieło Karola Lewandowskiego czyta się bardzo przyjemnie, jest barwne i przede wszystkim ukazuje człowiekowi, że aby podróżować nie trzeba wydawać fortuny.

Razem z Ekipą Busem Przez Świat podróżowałem, poznając nowe miejsca i niezwykłe zjawiska. O mojej ocenie książki świadczy głównie to, że Karol poprzez tą powieść wciągnął czytelnika do Ameryki, aby ten mógł wraz z nim wziąć udział w wyprawie. Co do lektury mam jasną ocenę - 10

Liczba stron: 329
Gatunek: Podróżnicza 
Cykl: "Busem Przez Świat" Tom: II
Oprawa: miękka 
Wydawnictwo: Sine Qua Non 
Rok wydania: 2014 
Ocena: 10/10

 

Za możliwość zwiedzenia Ameryki serdecznie dziękuję 
Wydawnictwu Sine Qua Non!