Fot. Miłosz Karski
W dniach od 13 do 15 kwietnia w siedzibie TVP Lublin odbyły się XV Młodzieżowe Warsztaty Dziennikarskie. Podczas trzech dni wykładów i warsztatów młodzi ludzie z Lublina i okolic mogli poznać kulisy pracy w mediach, dowiedzieć się o jej zaletach, ale także i o wadach i ograniczeniach. Zgromadzeni w telewizyjnym studiu mogli m.in. poznać próby cenzury w mediach, wziąć udział w nagrywaniu audycji radiowej, czy nakręcić telewizyjnego newsa. Dziś, w moim medium opowiem o wrażeniach dotyczących XV Młodzieżowych Warsztatów Dziennikarskich. 

Środa, 13 kwietnia, godzina 8:15. Wysiadam z autobusu i żwawym krokiem zmierzam w stronę siedziby TVP. Zbijam piątkę z kolegami, wchodzę. Załatwiam wszystkie sprawy organizacyjne. W końcu siadam i czekam, czekam na słowo i dobre rady z ust tych, którym udało się osiągnąć coś w bezlitosnym świecie mediów. Słucham uważnie. Po kilku godzinach wychodzę - usatysfakcjonowany, szczęśliwy. 

Pierwszy dzień MWD rozpocząłem warsztatami prasowymi z redaktorką Gazety Wyborczej - p. Anną Kiedrzynek. Kilkunastoosobowa grupa dostała za zadanie skompletowanie informacji do artykułu poświęconego panującej obecnie modzie na bieganie. Po ponad półtorej godzinie wspólnej wymiany pomysłów wróciłem do głównej sali, gdzie miał się odbyć wykład prof. dr hab. Piotra Francuza - "Magia mediów, czyli o percepcji, pamięci, wyobraźni i kreatywności" Wykładowca z Instytutu Psychologii Eksperymentalnej KUL wygłosił prawie dwugodzinną prelekcję poświęconą manipulacji i oddziaływaniu mediów na umysł człowieka. Profesor skrytykował postawię ludzi, którzy żyjąc w mediach nie są w stanie funkcjonować w normalnym świecie. Ostatnim punktem programu w środowy dzień warsztatów była "Kulturalna niespodzianka", którą przygotował p. Witold Dąbrowski z lubelskiego ośrodka - "Brama Grodzka - Teatr NN". Przygotował on trzy opowieści poświęcone żydowskiej dzielnicy Lublina, swoim ciepłym głosem kończąc pierwszy dzień Młodzieżowych Warsztatów Dziennikarskich. 

Fot. Miłosz Karski
Drugi dzień spotkań rozpoczął się wykładem p. Małgorzaty Gałki, redaktorki z TVP Olsztyn, pod tytułem "...najwyżej wezmą nas głodem - dziennikarze wobec prób cenzury". Dzięki prezentacji uczestnicy warsztatów mogli dowiedzieć się o przyczynach cenzury w mediach, czym się charakteryzuje i dlaczego w ogóle jest potrzebna. Następnie mikrofon przejęła redaktor Radia Lublin - Katarzyna Michalak, która zaprezentowała swój reportaż - "Mijając Ewę", będący zapisami rozmowy pomiędzy nią, a małą dziewczynką - żebraczką, którą spotykała codziennie w drodze do pracy. Te blisko 20 minutowe nagranie posłużyło za podstawę opowieści, że pomysł może przyjść zawsze, nawet w najmniej oczekiwanym momencie, wystarczy dostrzec go w otaczającym nas świecie. Trzecim, ostatnim w ciągu tego dnia punktem programu był wykład p. Anny Kiedrzynek - "Jak szukać tematu w obcym kraju? Szkoła dziennikarstwa w Kolumbii". Była to opowieść o podróży do Bogoty i poszukiwaniu informacji do reportażu o domu dla bezdomnych narkomanów, znajdującym się w jednej z najniebezpieczniejszych dzielnic stolicy Kolumbii. 

Piątek, trzeci dzień Młodzieżowych Warsztatów Dziennikarskich rozpoczął się motywacyjnym wykładem Marcina Łukasika - "Jak w młodym wieku zapukać do drzwi dużych mediów?". Prezenter Radia Zet opowiedział o swojej drodze w spełnianiu marzeń, którą rozpoczął w wieku 16 lat. Zebrani w telewizyjnym studiu mogli dowiedzieć się m.in. jakie są fakty i jakie mity, podczas rekrutacji do redakcji większych mediów. Wykład dał dużo motywacji do działania i utwierdził mnie w przekonaniu, że to co robię, na pewno do czegoś prowadzi. Ostatnim punktem podczas MWD była prelekcja Józefa Szopińskiego z lubelskiej telewizji i radia, poświęcona potędze mediów. Dzięki podzieleniu publiczności na grupy, przydzielaniu im zadań i silnej współpracy z zebranymi uczestnikami, po ponad dwóch godzinach udało się posłuchać wielu ciekawych rad, a także wystartować z akcją nakłaniającą do nie marnowania czasu w Internecie i wyjścia "do normalnego świata", spędzenia czasu bez podłączenia do sieci.

Fot. Miłosz Karski
Podsumowując. Młodzieżowe Warsztaty Dziennikarskie to niezwykła inicjatywa, która z pewnością spodoba się wszystkim, którzy interesują się dziennikarstwem, bądź wiążą swoją przyszłość z pracą w mediach. MWD to ogromna ilość doświadczenia, którą przekazują nam prelegenci, a także duża dawka motywacji do działania. Wydarzenie naprawdę warte uwagi. 

Pomocne linki: 
Strona MWD na Facebooku 
Organizatorzy:
- III Liceum Ogólnokształcące im. Unii Lubelskiej w Lublinie 
- TVP Lublin
Radio Lublin 

Michał Oleksa 2016 
Wszystkie zdjęcia autorstwa Miłosza Karskiego

Fot. Miłosz Karski