Piwo jedzenie i przyjaciele - trzy rzeczy, które każdy szanujący się hobbit wymieni jako najbliższe swojemu sercu (prawdopodobnie w tej właśnie kolejności)

Hobbit - istota wymyślona przez J.R.R. Tolkiena, który tak ją opisał: "Hobbici są (...) małymi ludźmi, mniejszymi od krasnoludów (...), lecz znacznie większymi od liliputów *). Każdy z nas zna chyba przygody Bilba, a następnie Froda Bagginsów. A czy wy marzyliście kiedyś, aby takim hobbitem zostać? Mieszkać spokojnie wśród przyrody, pielęgnować ogródki, a wieczorami spotykać się z przyjaciółmi przy kuflu dobrego piwa. Noble Smith -, autor "Mądrości Shire", sam żyć próbował  jak hobbit. Napisał więc poradnik, jak taką istotą "się stać". Skupia się tu na rzeczach ważnych dla niziołków. Tolkien stworzył niezwykłą rasę, a o jej cechach charakterystycznych pisze Smith. Zapraszam! Shire stoi przed nami otworem!

Nawet najmniejsza osoba może być równie mężna, co Jeździec Rohanu.

Do książki podchodziłem dość sceptycznie. Zniechęciło mnie to, że została ona napisana przez fana twórczości Tolkiena. Z doświadczenia wiem, że takie osoby nie radzą sobie ze sztuką pisarstwa. Po części miałem rację, ale jednak uważam, że książka jest dobrą lekturą. Smith przedstawia wiele spraw istotnych dla hobbitów, ich zachowanie. Porównuje ich do dzisiejszej społeczności. Dostarcza nam też porcję świeżych ciekawostek dotyczących książek Tolkiena i powstawania filmowej adaptacji Trylogii. Książka to pewnego rodzaju skarbnica wiedzy o Śródziemiu i hobbitach. Powieść jest nazwana poradnikiem, lecz nie takim jakie kojarzymy. Dzięki niej sam zacząłem chodzić jak hobbit (czyt. zacząłem więcej spacerować i spędzać więcej czasu na świeżym powietrzu). Dowiedziałem się również jak radzić sobie z ciężarem mojego "Pierścienia", czyli trudności, które staną mi na drodze życia.

"Noś swój Pierścień Zagłady tak długo, jak uważasz za konieczne. Kiedy nadejdzie czas, wrzuć go do ognia i pozbądź się ciężaru."

Autor napisał książkę z dużym rozmachem, dbał też o szczegóły, co sprawia, że powieść staje się niezłą gratką dla fanów twórczości Tolkiena. Dlaczego więc autor obrał istotę hobbita jako motyw przewodni? On sam piszę do nas -  czytelników takie słowa: "Odkryłem Tolkiena, kiedy byłem jescze hobbitem. Miałem dwanaście lat i byłem dość niski jak na swój wiek, ale tęskniłem za przygodą." oraz "Wynika to z niezwykłego charakteru hobbitów; mają w sobie coś, co sprawia, że żyją w nas jeszcze długo po lekturze.". Hobbici to świetny wzór do naśladowania. Tworząc swoją małą, lecz silną społeczność, postanowili żyć w zgodzie z przyrodą. Każdy z nich ma swój, nawet mały ogródek (co sprawia, że każdy ma coś albo swojego, albo od sąsiada). Potrafią żuć w zgodzie i cieszyć się z tego co mają. Sam wielki czarodziej - Gandalf, podziwiał niziołków i stał się tam częstym gościem. Odczuwał również pewnego rodzaju słabość do nich. To on zaproponował, aby Bilbo przyłączył się do wyprawy krasnoludów i tym samym zagwarantował mu największą przygodę w życiu.    

"Niech Shire żyje wiecznie niezmącone!"

Noble Smith jest dramatopisarzem, który pracuje jako scenarzysta gier video, producent filmów dokumentalnych i media director w międzynarodowej organizacji praw człowieka. Mieszka razem z żoną i dziećmi w Pacific Northwest. Książka spodobała mi się pod wieloma względami. Dużym plusem jest tu wiedza, jaką nam dostarcza. Dobrej jest też to, że autor nie skupia się na jednej rzeczy, tylko stara się przekazać nam jak najwięcej. Minusem jest to, że to wszystko czasami nie trzyma się razem, autor odchodzi od tego co rozpoczął i zaczyna opowiadać o czymś zupełnie innym. Sądzę jednak, że to dobra książka i jest warta przeczytania przez fanów Tolkienowskiego świata. Pani Smith, dobra robota!

Liczba stron: 232
Autor: Noble Smith  
Tytuł oryginalny:
 "The Wisdom of the Shire: A Short Guide to a Long and Happy Life" 
Rok wydania: 2012
Oprawa: twarda
Wydawnictwo: SQN
Ocena: 4+/6
forum.tolkien.com.pl
Za egzemplarz recenzencki, dziękuję wydawnictwu SQN!

 

*  *  *
Mam nadzieję, że recenzja się spodobała. Teraz czytam "Dom Tajemnic", który dostałem od Znaku, bardzo się cieszę, bo to moja pierwsza książka, którą dostałem przed premierą. Pozdrawiam i do kolejnej recenzji!
P.S. Zapraszam na Falkon od 8-11 listopada w Lublinie!

Odnośnik do gwiazdki - źródło pierwsze strony "Hobbita" J.R.R. Tolkiena